Testy ciążowe nie całkiem wiarygodne

Testy ciążowe pozwalają wykryć ciążę nawet kilka dni od zapłodnienia. Nic dziwnego, że kobiety od zawsze interesowały się tym tematem.

Ciekawostką jest to, że wzmianka o pierwszych testach ciążowych pojawiła się już w egipskich papirusach. Kobiety, które podejrzewały, że mogą być w ciąży, skrapiały swoim moczem ziarna jęczmienia i pszenicy. Jeśli ziarna kiełkowały oznaczało to „pozytywny wynik testu”.

Różnorodność testów

Dziś w aptekach mamy do wyboru ogromną różnorodność testów. Pamiętajmy jednak, aby przed jego wykonaniem zapoznać się z instrukcją. O poprawności wyników badania decyduje czułość testu ciążowego. Czułość jest to parametr, który powinien być określony na opakowaniu produktu. Im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że jego wynik jest prawidłowy.

Czytaj też: Ciąża a aktywność fizyczna

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Opinia specjalisty

O skuteczności testów ciążowych mówi ginekolog, Grzegorz Kowalewski ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach. Przypomina kobietom, że testy ciążowe kupowane w aptekach, które bazują na zwiększonym poziomie hormonów w moczu, są wiarygodne w 95-97 procentach. Istnieje więc niewielka możliwość pomyłki. Nie zawsze negatywny wynik świadczy o braku ciąży, bo np. test mógł być zrobiony zbyt wcześnie.

Zobacz wideo: Testy ciążowe - jaka jest ich skuteczność?

Zobacz: Test ciążowy płytkowy Clearview hCG

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA