Testy ciążowe nie całkiem wiarygodne

Testy ciążowe pozwalają wykryć ciążę nawet kilka dni od zapłodnienia. Nic dziwnego, że kobiety od zawsze interesowały się tym tematem.

Ciekawostką jest to, że wzmianka o pierwszych testach ciążowych pojawiła się już w egipskich papirusach. Kobiety, które podejrzewały, że mogą być w ciąży, skrapiały swoim moczem ziarna jęczmienia i pszenicy. Jeśli ziarna kiełkowały oznaczało to „pozytywny wynik testu”.

Różnorodność testów

Dziś w aptekach mamy do wyboru ogromną różnorodność testów. Pamiętajmy jednak, aby przed jego wykonaniem zapoznać się z instrukcją. O poprawności wyników badania decyduje czułość testu ciążowego. Czułość jest to parametr, który powinien być określony na opakowaniu produktu. Im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że jego wynik jest prawidłowy.

Czytaj też: Ciąża a aktywność fizyczna

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Opinia specjalisty

O skuteczności testów ciążowych mówi ginekolog, Grzegorz Kowalewski ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach. Przypomina kobietom, że testy ciążowe kupowane w aptekach, które bazują na zwiększonym poziomie hormonów w moczu, są wiarygodne w 95-97 procentach. Istnieje więc niewielka możliwość pomyłki. Nie zawsze negatywny wynik świadczy o braku ciąży, bo np. test mógł być zrobiony zbyt wcześnie.

Zobacz wideo: Testy ciążowe - jaka jest ich skuteczność?

Zobacz: Test ciążowy płytkowy Clearview hCG

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA