Nowy sklep

już ON-LINE

Wpływ antykoncepcji na związek

Czy wiesz, że zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych ma wpływ na twój związek? Kobiety, które stosują antykoncepcję mają wyregulowany poziom hormonów w organizmie, co ma wpływ na relacje z partnerem. Ich związki wyglądają inaczej, niż kobiet, które antykoncepcji hormonalnej nie przyjmują.
Rozpad związku z powodu antykoncepcji
Źródło: 123RF
 

- Substancje hormonalne działają obwodowo, wpływając na funkcjonowanie całego układu nerwowego, w tym na różne tkanki i narządy. Mózg kobiety stosującej antykoncepcję pozostaje pod wpływem stałego stężenia przyjmowanych hormonów, które mogą wpływać na jej samopoczucie, a nawet zachowanie – tłumaczy Agnieszka Siedler, pycholog.

Przeczytaj i obejrzyj wideo: Antykoncepcja - wpływ na wybór partnera

Szukamy spokojnego mężczyzny

Szwajcarscy naukowcy udowodnili, że kobiety biorące tabletki antykoncepcyjne nie przechodzą wysokich wahań hormonalnych, przez co są bardziej opanowane i spokojne. Takie cechy cenią też u swoich partnerów, dlatego wybierają wrażliwych i odpowiedzialnych mężczyzn. Ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa i opiekuńczość ze strony mężczyzny.

Przeczytaj: Tabletki antykoncepcyjne jedno i dwuskładnikowe

Kobiety chętniej tworzą związki z partnerami, którzy otwarcie okazują im miłość, poświęcają im uwagę i obdarzają szacunkiem. Takie związki mają charakter przyjacielski, opierają się na wsparciu i zaufaniu. I choć bywają mniej namiętne i impulsywne, trwają dłużej i panuje w nich większa stabilizacja i równowaga. Badania wykazały, że kobiety czerpią większą satysfakcję ze stabilnej relacji. Wysoki poziom zadowolenia kobiet jest wynikiem lojalności obu partnerów.

[[

Wahania hormonalne

- Kobiety, które nie stosują antykoncepcji przechodzą większe wahania hormonalne, wynikające ze wszystkich zmian cyklu menstrualnego. Są skłonne wybierać partnerów o bardziej męskich cechach i silnym charakterze. To właśnie faza owulacji sprawia, że poszukują partnera stanowczego, pewnego siebie i atrakcyjnego fizycznie. Związki takich osób często są burzliwe – tłumaczy Agnieszka Siedler, pycholog.

Zobacz: Wskaźnik Pearla ocenia skuteczność antykoncepcji

Wpływ hormonów na organizm kobiety cały czas jest przedmiotem badań naukowców na całym świecie. Claus Wadekind, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcaria) uważa, że badania dotyczące wpływu doustnej antykoncepcji na relacje i związek są względne. Zdaniem naukowca nie można jednoznacznie stwierdzić, że przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej bezpośrednio wpływa na decyzję o tym, jakiego partnera kobieta wybierze i jaką relację zbuduje. Ważne jest także wiele innych czynników m.in. genetycznych czy psychologicznych, które mają równie duże znaczenie przy wyborze partnera i decydują o charakterze związku.

Sprawdź też: Tabletki antykoncepcyjne a waga. Czy po hormonach się tyje?

Czytaj też: Dni płodne objawy – jak kobieta odczuwa owulację?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)