Aspirin C, 400 mg + 240 mg, tabletki musujące, 10 szt.

Aspirin C, 400 mg + 240 mg, tabletki musujące, 10 szt.

cena 11,99 zł

Dodaj do porównania Ulotka leku

Preparat stosowany w dolegliwościach towarzyszących grypie i przeziębieniu.

Działanie

Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, a także długotrwale hamuje agregację płytek krwi.

Wskazania

Objawowe leczenie dolegliwości bólowych o małym i (lub) umiarkowanym nasileniu (np. bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub inne salicylany. Skaza krwotoczna. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie wywołane podaniem salicylanów lub substancji czynnej o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ. Równoczesne leczenie metotreksatem w dawce ≥ 15 mg na tydzień. III trymestr ciąży. Dzieci do ukończenia 12 rż. (ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a).

Skład

1 tabletka zawiera:
Substancje czynne: 400 mg kwasu acetylosalicylowego i 240 mg witaminy C.
Substancje pomocnicze: sodu cytrynian bezwodny, sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny.

Dawkowanie

Doustnie.
Dorośli: 1-2 tabl. co 4-8 h; maksymalnie 8 tabl. dziennie.
Dzieci od 10 rż. na zlecenie lekarza: 1 tabl. maksymalnie do 3 razy dziennie.
Tabletki należy rozpuścić w szklance wody, przyjmować po posiłkach.

Uwagi

Preparat może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcją zęba).
Interakcje
Kwas acetylosalicylowy nasila toksyczne działanie metotreksatu na szpik kostny (zmniejszenie klirensu nerkowego metotreksatu oraz wypieranie metotreksatu przez salicylany z połączeń z białkami osocza). Jeżeli dawka metotreksatu jest ≥ 15 mg na tydzień nie stosować preparatu; w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Jednoczesne stosowanie z lekami przeciwzakrzepowymi (pochodne kumaryny, heparyna) może spowodować wydłużenie czasu krwawienia i krwotoków (właściwości antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego oraz wypieranie leków przeciwzakrzepowych z połączeń z białkami), z NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej, krwawień z przewodu pokarmowego i uszkodzenia nerek. Kwas acetylosalicylowy osłabia działanie leków przeciw dnie moczanowej, np. probenecydu i benzbromanonu (konkurencja w procesie wydalania kwasu moczowego przez kanaliki nerkowe), antagonistów aldosteronu, diuretyków pętlowych i leków przeciwnadciśnieniowych. Zwiększa stężenie digoksyny we krwi (zmniejszenie wydalania digoksyny przez nerki), barbituranów i związków litu. Nasila działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny i pochodnych sulfonylomocznika (właściwości hipoglikemizujące kwasu acetylosalicylowego oraz wypieranie pochodnych sulfonylomocznika z połączeń z białkami) i sulfonamidów. W przypadku łącznego stosowania z lekami trombolitycznymi lub innymi lekami antyagregacyjnymi, np. tiklopidyną, może dojść do wydłużenia czasu krwawienia i krwotoków. Kwas acetylosalicylowy w dawkach ≥ 3 g/dobę osłabia działanie leków moczopędnych i inhibitorów ACE (zmniejszenie filtracji kłębuszkowej). Kwas acetylosalicylowy może nasilać działanie ototoksyczne furosemidu. Glikokortykosteroidy o działaniu ogólnym (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego oraz ryzyko przedawkowania salicylanów po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów; zmniejszają stężenie salicylanów we krwi w trakcie kortykoterapii. Kwas acetylosalicylowy zwiększa toksyczność kwasu walproinowego przez wypieranie go z połączeń z białkami. Kwas walproinowy nasila działanie antyagregacyjne kwas acetylosalicylowego. Jednoczesne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego.

Dostępność w aptekach

Odpowiedniki i zamienniki

Aspirin C, 400 mg + 240 mg, tabletki musujące, 20 szt.

Aspirin C, 400 mg + 240 mg, tabletki musujące, 20 szt.

Polopiryna C, tabletki musujące, 10 szt.

Polopiryna C, tabletki musujące, 10 szt.

Upsarin C, tabletki musujące, 330 mg + 200 mg, 20 szt

Upsarin C, tabletki musujące, 330 mg + 200 mg, 20 szt

Asprocol, 500 mg + 200 mg, tabletki, 10 szt.

Asprocol, 500 mg + 200 mg, tabletki, 10 szt.

Alka-Seltzer, 324 mg, tabletki musujące, 10 szt.

Alka-Seltzer, 324 mg, tabletki musujące, 10 szt.

Asprocol, 500 mg + 200 mg, tabletki, 20 szt.

Asprocol, 500 mg + 200 mg, tabletki, 20 szt.

Polopiryna S, 300 mg, tabletki, 20 szt.

Polopiryna S, 300 mg, tabletki, 20 szt.

Alka-Prim, 330 mg, tabletki musujące, 10 szt.

Alka-Prim, 330 mg, tabletki musujące, 10 szt.

Ascodan, 400 mg + 8 mg, tabletki, 10 szt.

Ascodan, 400 mg + 8 mg, tabletki, 10 szt.

Scorbolamid, drażetki, 20 szt

Scorbolamid, drażetki, 20 szt

Kopiryna, 400 mg + 50 mg, tabletki, 12 szt.

Kopiryna, 400 mg + 50 mg, tabletki, 12 szt.

Kopiryna, 400 mg+ 50 mg, tabletki, 6 szt.

Kopiryna, 400 mg+ 50 mg, tabletki, 6 szt.

Etopiryna, tabletki,  6 szt.

Etopiryna, tabletki, 6 szt.

Etopiryna, tabletki, 10 szt.

Etopiryna, tabletki, 10 szt.

Upsarin C, 330 mg+200 mg, tabletki musujące, 10 szt (import równoległy, InPharm)

Upsarin C, 330 mg+200 mg, tabletki musujące, 10 szt (import równoległy, InPharm)

Upsarin C, 330 mg+200 mg, tabletki musujące, 20 szt (import równoległy (InPharm)

Upsarin C, 330 mg+200 mg, tabletki musujące, 20 szt (import równoległy (InPharm)

Aspirin Ultra Fast, 500 mg, tabletki musujące, 12 szt.

Aspirin Ultra Fast, 500 mg, tabletki musujące, 12 szt.

Coffepirine Tabletki od bólu głowy, 450 mg+50 mg, 6 szt.

Coffepirine Tabletki od bólu głowy, 450 mg+50 mg, 6 szt.

Etopiryna tabletki od bólu głowy, 50 szt.

Etopiryna tabletki od bólu głowy, 50 szt.

Etopiryna, tabletki, 30 szt.

Etopiryna, tabletki, 30 szt.