Calcium 500 D, proszki musujące, 5,4 g, 30 saszetek

Calcium 500 D, proszki musujące, 5,4 g, 30 saszetek

cena 19,49 zł

Dodaj do porównania Ulotka leku

Lek o skojarzonym działaniu wapnia, cholekalcyferolu (witamina D3) i kwasu askorbowego (witamina C).

Działanie

Wapń jest składnikiem mineralnym, uczestniczącym w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej, zarówno w okresie wzrostu jak i w wieku dojrzałym.

Witamina D3 jest bioregulatorem przemian wapnia i fosforu, odpowiadającym za czynne wchłanianie jonów wapnia w jelicie i wbudowywanie ich do tkanki kostnej.

 Witamina C w procesie przebudowy kości uczestniczy w wytwarzaniu kolagenu. Wpływa na procesy kostnienia oraz funkcje okostnowych naczyń krwionośnych.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie osteoporozy, osteomalacji oraz krzywicy. Stany niedoboru oraz zwiększonego zapotrzebowania na wapń. Okres rekonwalescencji po długotrwałym unieruchomieniu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na witaminę D i wapń, dzieci do 4 rż., hiperkalcemia (m.in. w nadczynności przytarczyc, niedoczynności gruczołu tarczowego, szpiczaku mnogim i innych chorobach nowotworowych z przerzutami do kości, sarkoidozie, hiperwitaminozie D, niewydolności nerek z hiperfosfatemią), hiperkalciuria, kamica nerkowa wapniowa, fenyloketonuria (ze względu na zawartość aspartamu).

Skład

Saszetka (5,4 g) zawiera 500 mg wapnia (w postaci laktoglukonianu), 250 j.m. witaminy D3 oraz 60 mg witaminy C. Substancje pomocnicze: kwas cytrynowy, sodu wodorowęglan, makrogol 600, aromat pomarańczowy, czerwień koszenilową (E124), aspartam.

Dawkowanie

Dorośli i młodzież doustnie 1 saszetka 2 razy dziennie, dzieci od 4 rż. 1 saszetka raz dziennie. Maksymalna dawka wynosi 4 saszetki dziennie. Preparat przyjmuje się między posiłkami po uprzednim rozpuszczeniu zawartości saszetki w 3/4 szklanki wody i wymieszaniu.

Uwagi

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które są wydawane bez recepty.

W czasie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy się skonsultować z lekarzem.

Lek zawiera aspartam – źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy da pacjentów z fenyloketonurią. Lek zawiera 137 mg sodu na dawkę (saszetkę), fakt ten należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

Dostępność w aptekach

Odpowiedniki i zamienniki

Calcium 500 D, proszki musujące, 5,4 g, 60 saszetek

Calcium 500 D, proszki musujące, 5,4 g, 60 saszetek