Herpex, 50 mg/g, krem, 2 g (tuba)

Herpex, 50 mg/g, krem, 2 g (tuba)

cena 9,49 zł

Dodaj do porównania Ulotka leku

Lek Herpex ma postać kremu, zawiera substancję czynną acyklowir- lek przeciwwirusowy do stosowania miejscowego. Acyklowir działa silnie na wirusy opryszczki typu 1 i 2, oraz na wirusy ospy wietrznej i półpaśca.
Lek Herpex stosowany miejscowo na niewielkiej powierzchni skóry nie ma działania ogólnoustrojowego.

 

Działanie

Lek przeciwwirusowy, syntetyczny analog nukleozydu purynowego, o działaniu na wirusa opryszczki Herpes simplex (HSV) typu 1 i 2 oraz wirusa Varicella zoster (VZV). Metabolit (trifosforan) acyklowiru stanowi substrat dla wirusowej polimerazy DNA, jest przez nią wbudowywany w DNA wirusa, hamuje jego replikację i w konsekwencji powoduje przerwanie syntezy łańcucha DNA oraz zahamowanie replikacji wirusa.

Wskazania

Herpex stosuje się miejscowo w leczeniu zakażeń skóry (opryszczki warg i narządów płciowych), wywołanych przez wirus opryszczki zwykłej Herpes simpex typu 1 i 2.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Skład

1 g kremu zawiera:
substancję czynną: 50 mg acyklowiru;
substancje pomocnicze: makroglicerydów stearyniany, dimetykon 350, alkohol cetylowy, wazelinę białą, parafinę ciekłą, glikol propylenowy, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Lek Herpex należy nakładać cienką warstwą na zakażoną powierzchnię skóry 5 razy dziennie co 4 godziny (z przerwą nocną).
Lek stosuje się zwykle przez 5 dni.

Uwagi

Leku nie należy stosować na błony śluzowe (np. jamy ustnej, pochwy) ze względu na możliwość podrażnienia. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Ze względu na zwartość glikolu propylenowego preparat może podrażniać skórę. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami układu odpornościowego (np. pacjenci z AIDS lub po przeszczepieniu szpiku kostnego) przed rozpoczęciem leczenia powinni zasięgnąć porady lekarza. Parafina i wazelina zawarte w preparacie mogą zmniejszyć bezpieczeństwo stosowania prezerwatyw. Stosowanie leku na narządy płciowe i w okolicy odbytu może zmniejszyć wytrzymałość prezerwatywy z lateksu na rozdarcie.

Dostępność w aptekach

Odpowiedniki i zamienniki

Zovirax Intensive, 5%, (50 mg / g), krem, 2 g

Zovirax Intensive, 5%, (50 mg / g), krem, 2 g

Hascovir pro, 50 mg/g, krem, 5 g

Hascovir pro, 50 mg/g, krem, 5 g

Zovirax Duo, (50mg+10mg), krem na skórę, 2 g

Zovirax Duo, (50mg+10mg), krem na skórę, 2 g

Erazaban 10 % (100 mg/g), krem, 2 g (tuba)

Erazaban 10 % (100 mg/g), krem, 2 g (tuba)

Vratizolin, 3%, krem, (30 mg / g), 3 g

Vratizolin, 3%, krem, (30 mg / g), 3 g