Metafen Zatoki, 200mg+30mg, tabletki powlekane, 20 szt

Metafen Zatoki, 200mg+30mg, tabletki powlekane, 20 szt

cena 9,99 zł

Dodaj do porównania Ulotka leku

Metafen Zatoki jest lekiem o skojarzonym działaniu składników: ibuprofenu i pseudoefedryny, w postaci tabletek do stosowania doustnego w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy.

Działanie

Ibuprofen należy do grupy leków- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jest pochodną kwasu propionowego o działaniu leczniczym; przeciwzapalnym; przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Pseudoefedryna jest aminą sympatykomimetyczną zmniejszającą przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Podana doustnie wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Podana doustnie wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zatok, dzięki temu poprawia się drożność jamy nosowej oraz drenaż wydzieliny z zatok.

Wskazania

Lek Metafen Zatoki zaleca się stosować w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy takich jak:

  • niedrożność nosa i zatok obocznych nosa
  • bóle stawowo-mięśniowe
  • bóle głowy
  • gorączka

Przeciwwskazania

Leku Metafen Zatoki nie należy stosować:

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na ibuprofen, chlorowodorek pseudoefedryny lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego,
  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na leki z grupy NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy: występowanie w przeszłości astmy aspirynowej, obrzęku naczynioruchowego (choroby skóry i błon śluzowych charakteryzujace się występowaniem obrzęków), skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub pokrzywki, związanych z przyjmowniem kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ,
  • w przypadku ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby,
  • w przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, perforacji lub krwawienia, również występującego po zastosowaniu NLPZ,
  • w przypadku ciężkiego nadciśnienia tętniczego, jaskry, nadczynności tarczycy, rozrostu gruczołu krokowego, guza chromochłonnego, polipów nosa,
  • w przypadku ciężkiej choroby układu sercowo-naczyniowego, tachycardii, dławicy piersiowej,
  • w ciężkiej niewydolności serca,
  • w przypadku krwotocznego udaru mózgu w wywiadzie lub występowania czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu,
  • w okresie ciąży i karmienia piersią,
  • w przypadku skazy krwotocznej oraz przyjmowania leków przeciwzakrzepowych,
  • w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków z grupy NLPZ, w tym inhibitorów COX-2.

Skład

1 tabletka zawiera:
Substancje czynne: ibuprofen 200 mg, chlorowodorek pseudoefedryny 30 mg.
Substancje pomocnicze: powidon, skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna z krzemionką koloidalną bezwodną, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), mannitol, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Stosowanie doustne.
U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat zwykle stosuje się:
Dawka początkowa: 2 tabletki, następnie w razie potrzeby od 1 do 2 tabletek co 4 godziny w ciągu doby.
Maksymalna dawka- 6 tabletek.
Osoby w wieku powyżej 65 lat: nie jest konieczna modyfikacja dawki, o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby: wtedy dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie.
 

Uwagi

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie należy stosować leku Metafen Zatoki w okresie ciąży i karmienia piersią. Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat, bez zalecenia lekarza.

Dostępność w aptekach