Senefol, 300 mg, tabletki, 20 szt.

Senefol, 300 mg, tabletki, 20 szt.

cena 5,49 zł

Dodaj do porównania Ulotka leku

Senefol jest to preparat w postaci tabletek o działaniu przeczyszczającym.

Działanie

Związki czynne powstające z glikozydów antranoidowych zawartych w liściach i owocach senesu wpływają na perystaltykę jelita grubego, hamują wchłanianie wody, co powoduje zmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie. Efekt przeczyszczający występuje po okresie od 8 do 12 godzin.

Wskazania

Senefol jest to preparat do stosowania w zaparciach.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w niedrożności i zwężeniu jelit, atonii, zapaleniu wyrostka robaczkowego, w zapalnych schorzeniach jelit, bólach brzucha niewiadomego pochodzenia, w stanie odwodnienia połączonym z utratą elektrolitów.

Skład

Sennae folium cum fructus (liść i owoc senesu) - 300 mg.
Składniki pomocnicze: skrobia ziemniaczana, krzemu dwutlenek koloidalny (E551).
Jedna tabletka zawiera 7,5 mg antranoidów.

Dawkowanie

Dzieci powyżej 12 lat, dorośli: 2-3 tabletki przed snem. Ze względu na zróżnicowaną wrażliwość osobniczą dawkowanie należy rozpocząć od najmniejszej zalecanej dawki (1 tabl.), którą należy w razie potrzeby zwiększyć do ustalenia dawki skutecznej. W przypadku braku efektu przeczyszczającego następną dawkę preparatu przyjąć po upływie 12 godzin. Przyjmowanie leku do 2-3 razy w tygodniu jest zwykle wystarczające do uzyskania efektu terapeutycznego.

Uwagi

Przyjmowanie środków przeczyszczających w okresie dłuższym niż zalecany, może zaburzyć funkcjonowanie jelit oraz powodować uzależnienie.
U pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek istnieje ryzyko zaburzen równowagi elektrolitowej.
Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu podczas ciąży i karmienia piersią.
Przewlekłe nadużywanie preparatu może prowadzić do hipokaliemii, wówczas możliwe jest nasilenie działania równocześnie przyjmowanych glikozydów nasercowych, leków antyarytmicznych, leków wydłużających odcinek QT oraz leków przywracających rytm zatokowy.
Przechowywać w miejscu niedostepnym i niewidocznym dla dzieci.

Dostępność w aptekach