cena 11,49 zł
Dodaj do porównania Ulotka lekuLek zawiera 3 substancje czynne: paracetamol, kofeinę i kodeinę. Jego działanie lecznicze jest wynikiem skojarzonego działania substancji czynnych.
przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe.
Bóle głowy, migrena, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, bóle reumatyczne, ból gardła, objawy grypy i przeziębienia, gorączka.
Kodeina jest wskazana u dzieci w wieku 12 lat i starszych w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, który nie ustąpi po leczeniu innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen (stosowanymi w monoterapii).
Lek Solpadeine jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością na paracetamol, kofeinę, kodeinę, inne opioidowe leki przeciwbólowe lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Innymi przeciwwskazaniami do stosowania leku są:
Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat oraz dzieciom i młodzieży (w wieku 0 do 18 lat) poddawanych zabiegowi usunięcia migdałka podniebiennego (tonsilektomia) i (lub) gardłowego (adenoidektomia) w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich i zagrażających życiu działań niepożądanych.
Produkty zawierające kodeinę są przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią.
Leku nie należy podawać pacjentom, o których wiadomo, że mają bardzo szybki metabolizm z udziałem enzymu CYP2D6.
Produktu nie należy stosować u pacjentów uzależnionych od opioidów.
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu (Paracetamolum), 8 mg fosforanu kodeiny (Codeini phosphas) i 30 mg kofeiny (Coffeinum)
Substancje pomocnicze: sorbitol proszek, sacharyna sodowa, wodorowęglan sodu, powidon, laurylosiarczan sodu, dimetykon, kwas cytrynowy bezwodny, węglan sodu bezwodny.
Dorośli
Doustnie, 1-2 tabletki, do 4 razy na dobę. Lek należy stosować w najniższej skutecznej dawce przez najkrótszy możliwy okres. Dawkę tę można przyjmować maksymalnie 4 razy na dobę w odstępach nie krótszych niż 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 8 kapsułek (4000 mg paracetamolu/64 mg kodeiny/ 240 mg kofeiny Nie stosować dawki większej niż zalecana. Czas trwania leczenia powinien być ograniczony do 3 dni, a jeżeli nie uzyska się skutecznego uśmierzenia bólu, zaleca się, aby pacjenci/opiekunowie zasięgnęli porady lekarza.
Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol, kodeinę lub kofeinę.
Młodzież w wieku od 12 do 18 lat
Zalecana dawka leku Solpadeine dla dzieci w wieku 12 lat i starszych powinna wynosić 2 kapsułki co 6 godzin, w razie potrzeby do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 8 kapsułek (4000 mg paracetamolu/64 mg kodeiny/ 240 mg kofeiny). Dawkę należy uzależnić od masy ciała (0,5-1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).
Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Kodeiny nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat z uwagi na ryzyko toksyczności opioidów związane ze zmiennym i nieprzewidywalnym metabolizmem kodeiny do morfiny. Czas trwania leczenia należy ograniczyć do 3 dni i jeśli nie osiągnięto skutecznego złagodzenia bólu, pacjenci/opiekunowie powinni zasięgnąć opinii lekarza.
Stosowanie leku Solpadeine u dzieci
Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Ciąża
Nie należy stosować leku podczas ciąży.
Karmienie piersią
Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią, gdyż może być to niebezpieczne dla dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek może powodować zawroty głowy i senność. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Stosowanie leku zjedzeniem i piciem
Nadmierne spożycie kawy lub herbaty podczas stosowania leku może wywoływać uczucie napięcia i rozdrażnienia.
Stosowanie innych leków
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków:
• metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom),
• cholestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi),
• środków wywołujących senność tj. leki nasenne, uspokajające, trójpierścieniowe leki przedwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne z grupy fenotiazyny, alkohol,
• leków przeciwpadaczkowych,
• ryfampicyny (leku przeciwgruźliczego),
• inhibitorów MAO (stosowane w leczeniu depresji),
• estrogenów i progesteronu (hormony płciowe),
• soli litu (stosowane m.in. w depresji, manii),
• disulfiramu (stosowany m.in. w leczeniu alkoholizmu),
• niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego).
Kodeina nasila hamujące działanie na ośrodek oddechowy innych opioidowych leków przeciwbólowych.
Jednoczesne stosowanie z niektórymi lekami wywołującymi suchość w jamie ustnej lub niewyraźne widzenie (leki cholinolityczne takie jak atropina) może spowodować niedrożność porażenną jelit.