Fobie

Stresują Cię oficjalne sytuacje, spotkania z szefem, rozmowy przez telefon lub spożywanie posiłków w towarzystwie? Odczuwasz wtedy drżenie dłoni, potliwość i kołatanie serca? W dziale Fobie dowiesz się na czym polega socjofobia, czym jest fobia szkolna, a także jak wygląda leczenie zaburzeń na tle nerwicowym.

Fobia społeczna – poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia strachu przed ludźmi, a także najczęściej występujące rodzaje fobii

Fobią może być niemalże każda rzecz, zdarzenie, a także osoba. Rodzajów fobii jest bardzo dużo i u każdej osoby objawy mogą być nieco zróżnicowane o odmiennym stopniu nasilenia.

Co to jest fobia?

Fobia to zaburzenie na tle nerwicowym, którego głównym objawem jest lęk, który utrudnia codzienne funkcjonowanie w różnych sferach życia, w zależności od jego rodzaju.

Osoby, cierpiące na fobie unikają stresujących dla nich sytuacji, a jeśli już do niej dojdzie są w stanie wpaść w przerażenie oraz panikę. Nawet jeśli osoba będąca obok poinformuje chorego o całkowitym bezpieczeństwie to nie przyniesie to żadnego efektu.

Fobia społeczna – czym jest?

Socjofobia to inaczej lęk społeczny, a potocznie jest to strach przed ludźmi. Należy do jednego z najczęściej występujących zaburzeń na tle nerwowym, jednak często zostaje nierozpoznana lub mylona ze wstydliwością. Często dotyka kobiet w wieku nastoletnim, a jej objawy nie powinny być lekceważone. Należy zgłosić się do specjalisty, który dobierze odpowiednią formę leczenia.

Fobie społeczne zmieniają zachowanie osób na nie cierpiących i dotykają często dzieci w wieku szkolnym, tzw. fobia szkolna. Takie osoby unikają kontaktów z rówieśnikami oraz wyróżniania się na tle klasy, przez co często są uważane za dziwne.

Osoba aspołeczna to taka, która celowo unika sytuacji, w czasie których mogłoby dojść do jakiejkolwiek oceny poszczególnej jednostki. Chory stroni przed takimi zdarzeniami, gdyż boi się pokazania swojego lęku w formie jąkania czy zaczerwienienia na twarzy.

Fobia społeczna – objawy

Fobia społeczna daje objawy zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Najsilniejszymi z symptomów są: silny lęk, unikanie ludzi oraz strach przed mówieniem. Fizyczne objawy fobii społecznej to przede wszystkim:

Osoby z takim lękiem mają trudności w codziennym funkcjonowaniu, a także w założeniu rodziny, wzięciu ślubu czy dostaniu wymarzonej pracy. Często, zamiast sięgnąć pomocy specjalisty zaczynają brać używki oraz popadać w depresję, dlatego bardzo ważne jest podjęcie leczenia.

Objawy zwykle nasilają się w sytuacjach publicznych, takich jak:

  • oficjalne przemówienia,
  • rozmowa z szefem,
  • rozmowa przez telefon,
  • poznawanie nowych osób,
  • jedzenie w towarzystwie innych.

Fobia społeczna – test

Popularną metodą sprawdzenia, czy jest się chorym na fobię społeczną jest tzw. test Liebowitza. Składa się on z 24 punktów, a każdy z nich przedstawia określone zdarzenie, względem którego należy się odnieść i wybrać poziom odczuwanego lęku. Dodatkowo zaznacza się częstość unikania określonej sytuacji.

Należy wiedzieć, iż taki test ma jedynie charakter poglądowy i zauważając u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy, takie jak lęki i fobie, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz badań, dobierze właściwą formę leczenia.

Fobia społeczna – leczenie

Leczenie fobii społecznej polega głównie na poddaniu się psychoterapii, szczególnie poznawczo-behawioralnej. Jej zadaniem jest nauczenie chorego, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach i sprawić, by nie były już dla niego takim obciążeniem psychicznym i fizycznym.

Dodatkowo, w niektórych przypadkach stosuje się farmakoterapię. Zwykle leki przepisuje się osobom, które dodatkowo borykają się z depresją. Ich zadaniem jest ułatwienie poradzenia sobie w sytuacjach społecznych. Część chorych zażywa także preparaty, by zniwelować odczuwanie fizycznych dolegliwości, takich jak: nadmierna potliwość, kołatanie serca.

Rodzaje fobii

Fobia to pojęcie bardzo szerokie i w tej kategorii mieści się wiele, różnych rodzajów zaburzeń. Do pozostałych typów fobii należą m.in.:

  • Ergofobia – czyli strach przed pracą. Także należy do grupy fobii społecznych
    i jest problemem z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Lęk budzi środowisko pracy, czynności z nią związane, a także niekiedy sama myśl o szukaniu pracy.
  • Agorafobia – czyli lęk przed otwartą przestrzenią. Osoba z tym zaburzeniem boi się wychodzenia z domu czy samotnego podróżowania. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i prowadzić do upośledzenia.
  • Fobie izolowane – to lęk przed niektórymi przedmiotami oraz zdarzeniami. Najczęstsze z nich to: arachnofobia – lęk przed pająkami; klaustrofobia – lęk przed małymi pomieszczeniami; akrofobia – lęk wysokości; hemofobia – lęk przed krwią; tanatofobia – lęk przed śmiercią; hydrofobia – lęk przed wodą oraz ksenofobia – lęk przed obcymi ludźmi. 
<-- popup -->