Nowy sklep

już ON-LINE

Halitoza

Nieprzyjemny zapach z ust to problem, który prowadzi do dyskomfortu. W dziale Halitoza dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji na temat przykrego zapachu z ust. Poznasz jego przyczyny, a także metody leczenia i skuteczne sposoby zapobiegania. Nie należy lekceważyć tego problemu, gdyż może oznaczać on choroby, takie jak: cukrzyca, refluks czy angina.

Nieprzyjemny zapach z ust – halitoza, paradontoza, a może kamienie migdałkowe? Poznaj przyczyny oraz sposoby leczenia nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech to popularny problem wśród wielu osób. Może utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego bardzo ważne jest znalezienie jego przyczyny. Prócz dyskomfortu fizycznego jest to także problem natury psychicznej, który prowadzi do zawstydzenia oraz unikania kontaktów.

Ważne jest szybkie podjęcie odpowiedniej formy leczenia, gdyż tylko w taki sposób można wyeliminować wstydliwą dolegliwość.

Halitoza – co to jest?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust to dysfunkcja, która jest odczuwalna szczególnie rano lub wieczorem. Ten stan to kompleks wielu osób, który może prowadzić do unikania rozmów oraz niskiej samooceny, a w konsekwencji wyizolowania się z życia towarzyskiego.

Może być to objaw wielu chorób, dlatego brzydki zapach z ust to nie tylko kwestia komfortu, ale przede zdrowia.

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny

Przyczyny nieświeżego oddechu są naprawdę różne i jest ich wiele, dlatego  warto umieć rozróżnić rodzaje przykrego zapachu z ust, a także poznać ich przyczyny.

Do głównych rodzajów nieprzyjemnego zapachu z ust należą:

 • metaliczny zapach z ust – odczuwają go głównie kobiety w ciąży na skutek przyjmowania witamin, a także poprzez zmiany hormonalne. Inną przyczyną może być zatrucie chromem.
 • zapach acetonu z ust – niektórzy określają, jako kwaśny zapach z ust, zazwyczaj świadczy o cukrzycy, niewykrytej, bądź nieprawidłowo leczonej, dlatego jeśli nieświeży zapach z ust jest wyczuwalny, należy udać się do lekarza
 • słodki, lekko zgniły zapach z ust – ten rodzaj świadczy przede wszystkim o chorej wątrobie.

Jakie są inne przyczyny nieświeżego zapachu z ust?

 • niektóre potrawy i używki – takie jak czosnek, cebula, ryby, mocne przyprawy, kawa, alkohol, papierosy,
 • choroby jamy ustnej – główne z nich to próchnica, grzybica oraz zapalenie dziąseł
   i zębów,
 • nieprzyjemny zapach ust rano – szczególnie po przebudzeniu, na czczo odczuwalny jest przykry zapach z ust. Przyczyną tego jest zmniejszona ilość wydzielanej przez sen śliny, która w konsekwencji doprowadza do wzrostu liczby bakterii beztlenowych,
 • nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny – to częsty problem, a szczególnie dbać trzeba o higienę, jeśli jest się w trakcie leczenia ortodontycznego.

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka to sygnał, że coś jest nie tak ze zdrowiem maluszka. Nawet jeśli przed snem nie umyje ono zębów to brzydki zapach nie powinien być odczuwalny.

Nieprzyjemny zapach z ust niemowląt oraz małych dzieci może świadczyć o:

 • anginie, czyli zapaleniu migdałków podniebiennych,
 • infekcji dziąseł lub zębów,
 • stanie zapalnym w jamie ustnej,
 • refluksie,
 • przewlekłym katarze.

W razie zauważenia u swojego dziecka przykrego zapachu z ust, warto udać się do lekarza, który zbada jamę ustną oraz postawi właściwą diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Halitoza - leczenie

Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust? Dobranie właściwej formy leczenia jest uzależnione od rozpoznania przyczyny. Każdy rodzaj halitozy może być leczony inaczej. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Osoby posiadające aparaty ortodontyczne powinny używać specjalistycznej szczoteczki oraz czyścików do zębów.

Jakie są sprawdzone sposoby na nieświeży oddech?

Na przykład jeśli ktoś cierpi na refluks to powinien rozpocząć leczenie od zmiany swojego żywienia. Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust? To pytanie również nurtuje wiele osób, jednak wyeliminowanie problemu nie jest proste. Zaleca się żucie listków pietruszki lub ssanie ziaren kawy.

Paradontoza

Paradontoza to schorzenie, które charakteryzuje się zbieraniem kamienia nazębnego. Początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego należy dbać o higienę jamy ustnej, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Ważne jest również właściwe zadbanie o zgryz, gdyż krzywo ustawione zęby, również sprzyjają powstaniu paradontozy.

Główne objawy paradontozy to:

 • krwawienie z dziąseł,
 • bolesność podczas szczotkowania zębów,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • zaczerwienienie dziąseł.

Leczenie paradontozy polega przede wszystkim na wprowadzeniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, dobraniu właściwej szczoteczki oraz pasty, a także na założeniu aparatu ortodontycznego u osób z krzywym uzębieniem. Jeśli te metody są niewystarczalne, zaleca wykonanie zabiegu, który usunie osad nazębny.

Kamienie migdałkowe

Kamienie na migdałkach to problem, który towarzyszy bardzo wielu Polakom. Są to małe, bezkształtne grudki w jasnym kolorze. Lokalizują się w tylnej części jamy ustnej, a ich najczęstszą przyczyną występowania jest nadmierne odkładanie się resztek pokarmów.

Główny objaw kamieni migdałkowych to nieprzyjemny zapach z ust, a zaawansowanym stadium dodatkowo towarzyszy mu uczucie ciała obcego w gardle oraz ból migdałków.

Całkowite pozbycie się problemu nie należy do najłatwiejszych, a leczenie rozpoczyna się od właściwej higieny jamy ustnej, a także używania specjalistycznych preparatów bakteriobójczych do płukania gardła.  

Czytaj też: Wycięcie migdałków, czyli tonsillektomia – wskazania u dzieci i dorosłych