Nowy sklep
już ON-LINE
Autyzm to zaburzenie, z którym zmaga się wiele osób na całym świecie. Niestety nie przeprowadzono dokładnych statystyk co do jego liczby w Polsce, jednak według badań
w USA, aż jedno na 170 urodzonych dzieci boryka się z tym zaburzeniem rozwojowym.
Warto wiedzieć, iż autyzm u dzieci może objawiać się w różny sposób u każdego z nich. Mimo przedstawionej tej samej diagnozy przez lekarza, każde dziecko autystyczne może zachowywać się zupełnie inaczej.
Nie ma jednej, wyczerpującej, naukowej definicji, która dokładnie opisywałaby czym jest autyzm. Jest to zaburzenie rozwojowe, które ma związek z rozumieniem świata i jego postrzeganiem. Dziecko z autyzmem zwykle jest ciężko zdiagnozować, gdyż jego wygląd nie wskazuje na żadne nieprawidłowości. Niestety takie osoby często mylone są z niegrzecznymi lub niestosownie wychowanymi, głównie poprzez swoje problemy z komunikacją oraz uczeniem się.
Autyzm zdecydowanie częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Został po raz pierwszy opisany w 1943 roku przez psychiatrę Leo Kannera.
Przyczyny autyzmu nie są do końca znane, ale do głównych hipotez należą przede wszystkim:
Często nurtującą kwestią dla rodziców są szczepienia a autyzm. Wielu naukowców prowadziło badania w tej kwestii i jak do tej pory nie ma żadnego wiarygodnego badania, które udowodniłoby szkodliwość szczepionek MMR, czyli przeciw odrze, różyczce oraz śwince. Zatem autyzm po szczepieniu to jedynie nieudowodnione przypuszczenia przeciwników szczepień.
Jak rozpoznać autyzm? Zaburzenie rozwojowe zwykle rozpoznawane jest przed skończeniem trzeciego roku życia. Autyzm dziecięcy objawia się przede wszystkim:
Niestety autyzm wczesnodziecięcy często jest niezauważany zarówno przez rodziców, jak i lekarzy, dlatego warto uważnie obserwować swoje pociechy i sygnalizować każdą niepokojącą zmianę czy zachowanie.
Jest to jeden z rodzajów zaburzenia, który wyróżnia się głównie czasem wystąpienia oraz występującymi objawami. Dotyka zwykle dzieci, które ukończyły trzeci rok życia i co ważne, nie spełnia wszystkich wytycznych autyzmu dziecięcego.
Ciężko wymienić konkretne różnice w symptomach, gdyż każde dziecko może przechodzić zaburzenie na swój sposób oraz z różnym nasileniem, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów najlepiej od razu udać się z pociechą do specjalisty, który rozwieje wątpliwości.
To kolejna odmiana autyzmu, co ważne – zdecydowanie łagodniejsza, ale w konsekwencji trudniejsza do zdiagnozowania. Niekiedy w życiu dorosłym osoby z tym rodzajem zaburzenia radzą sobie lepiej, niż osoby zdrowe, gdyż wytrwale dążą do postawionych sobie celów i świetnie sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych.
Zauważalny jest jednak brak zdolności pracy w grupie. Cechują się wyższym poziomem inteligencji, niż dzieci autystyczne.
Leczenie autyzmu jest trudne, ponieważ jak już wspomniano wcześniej – każde dziecko autystyczne może zachowywać się inaczej i mieć objawy o różnym nasileniu.
Autyzm u dziecka leczony jest głównie poprzez: