Antybiotyki

Antybiotyk – kiedy go stosować? Przede wszystkim w infekcjach bakteryjnych, dlatego często lekarze przepisują antybiotyk na zatoki, antybiotyk na anginę czy antybiotyk na trądzik. Należy pamiętać, że skuteczny antybiotyk to ten, który stosowany jest zgodnie z zaleceniem lekarza. Wejdź w zakładkę Antybiotyki i dowiedz się więcej o ich działaniu.

Antybiotyk – pomaga czy szkodzi? Sprawdź kiedy należy stosować antybiotyk

Antybiotyk to substancja o działaniu przeciwbakteryjnym, które pozwala na wyeliminowanie niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów bez szkody dla organizmu. Pierwszy stosowany na świecie antybiotyk to penicylina, którą została odkryta przez Alexandra Fleminga w 1928 roku. Był to niezwykły postęp w medycynie, który pozwolił ocalić wiele istnień.

Antybiotyk – kiedy stosować?

Antybiotyk może pomóc wyleczyć infekcję bakteryjną, ale nieprawidłowo i niepotrzebnie stosowany szkodzi organizmowi.

Antybiotyki stosowane są także jako zapobieganie powstawania stanu bateryjnego przy zapaleniu wsierdzia oraz wspomaganie odporności przy neutropenii.

Należy pamiętać, iż antybiotyki mogą być stosowane tylko po zaleceniu ich przez lekarza. Specjalista może przepisać:

Antybiotyk trzydniowy – czym jest?

Antybiotyk trzydniowy należy do grupy makrolidów. Wystarczy przyjąć tylko trzy dawki leku, aby objawy ustąpiły. Substancja aktywna utrzymuje się jeszcze przez cztery kolejne dni i zwalcza szkodliwe bakterie

Makrolidy najbezpieczniejsze i dają najmniej działań niepożądanych. Stosuje się je przede wszystkim przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, które są spowodowane przez gronkowce, chlamydie oraz mykoplazmy.

Należy pamiętać, że w przypadku stosowania jakiegokolwiek antybiotyku ważne jest aby zażyć całą przepisaną kurację i nie przerywać jej. Zaprzestanie antybiotykoterapii w trakcie jej trwania sprawia, że jest ona nieskuteczna, gdyż nie zwalczyła wszystkich baterii, ale także pozwala uodpornić się pozostałym drobnoustrojom na działanie leku.

Antybiotyki w ciąży

Kobieta w ciąży powinna konsultować z lekarzem zażycie jakichkolwiek leków, gdyż w większości są one szkodliwe dla dziecka. Tak też jest z antybiotykami. Są niewskazane, ponieważ mogą uszkodzić płód, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Antybiotyki w ciąży stosowane są tylko wtedy, gdy groźna infekcja nie ustępuje po żadnym innym nieinwazyjnym leczeniu, a może zagrażać matce i dziecku. Specjalista może przepisać wtedy antybiotyki z grupy:

 • Penicylin
 • Cefalosporyn
 • Niektórych makrolidów

Pozwalają na pozbycie się infekcji bez ryzyka uszkodzenia płodu. Aby jednak zapobiegać antybiotykoterapii przyszła mama powinna dbać o siebie i nienarodzone maleństwo stosując odpowiednią dietę i suplementy

Antybiotyk a alkohol

Antybiotyki i alkohol – nie jest to połączenie zagrażające życiu, mimo to powinno się go unikać. Napoje wysokoprocentowe mogą nasilać działania uboczne antybiotykoterapii takie jak:

 • zgaga
 • bóle brzucha
 • senność

Poza tym reakcja każdego organizmu na połączenie leków i alkoholu jest inna. Jedni mogą nie odczuć żadnych dolegliwości, a u innych mogą wystąpić bardzo nasilone. Często obserwuje się zdecydowanie szybsze odurzenie prowadzące do utraty kontroli nad sobą.

Działanie napojów wyskokowych może także obniżyć skuteczność działania leków, zwłaszcza gdy któraś z dawek zostanie pominięta. Osłabiony przez infekcję i alkohol organizm nie jest w stanie bronić się przed bakteriami.

Antybiotyk u dziecka i niemowlaka

Antybiotyk u dziecka często wzbudza obawy rodziców. Niepotrzebnie, gdyż dobrze dobrany i odpowiednio dawkowany nie wyrządzi szkody, a pomoże szybko uporać się z infekcją. Za odpowiedni antybiotyk dla dzieci uważany ten z grupy:

 • Penicylin
 • Makrolidów
 • Cefalosporyn

Są to łagodne antybiotyki, które nie wywołują uciążliwych skutków ubocznych. Jednak warto każdą antybiotykoterapię wspomagać osłaniającym układ pokarmowy probiotykiem. Dzięki temu dziecko uniknie:

 • bólu brzucha
 • nudności
 • wymiotów
 • biegunki

Każdy antybiotyk powinien być stosowany ściśle według zaleceń lekarza. Należy go podawać o stałych porach w wyznaczonych dawkach. Preparaty dla dzieci najczęściej występują w formie proszku, do którego należy dodać chłodnej wody i dokładnie wymieszać. Powstaje zawiesina, którą dziecko łatwo przyswaja.