Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Milgamma

Spis treści

Reklama

Milgamma - skład

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy - witaminy B1 i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny - witaminy B6. Preparat zawiera sacharozę.

Reklama

Milgamma - działanie

Benfotiamina jest prolekiem, lipofilnym analogiem tiaminy (witamina B1), który w organizmie ulega przekształceniu w biologicznie czynny pirofosforan tiaminy. Związek ten jest niezbędny w metabolizmie węglowodanów. Pirydoksyna (witamina B6) w postaci fosforylowanej jest koenzymem wielu enzymów biorących m.in. udział w nieoksydacyjnym metabolizmie aminokwasów, biosyntezie amin biogennych i hemoglobiny, a także wielu innych procesach anabolicznych i katabolicznych. Obie witaminy dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego i przenikają do osocza, krwinek (głównie czerwonych) oraz tkanek. Podlegają biotransformacji w wątrobie. Nadmiar tiaminy jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej lub fosforylowanej oraz w postaci licznych metabolitów. Z moczem są wydalane także metabolity pirydoksyny.

Reklama

Milgamma - wskazania

Choroby układu nerwowego wywołane udokumentowanym niedoborem witaminy B1 i B6.

Reklama

Milgamma - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tiaminę, chlorowodorek pirydoksyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Milgamma - ostrzeżenia

Długotrwałe stosowanie wysokich dawek pirydoksyny związane jest z rozwojem neuropatii obwodowych. Efekty neurotoksyczne mogą pojawić się przy dłuższym przyjmowaniu witaminy B6, przez ponad 2 mies. w dawkach przekraczających 500 mg. W przypadkach reakcji nadwrażliwości, takich jak wykwity skórne, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, reakcje anafilaktyczne, należy przerwać stosowanie leku oraz, jeśli to konieczne, zastosować odpowiednie leczenie. Lek zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) w 1 tabl., to znaczy uznaje się go za "wolny od sodu".

Reklama

Milgamma - ciąża

Podczas ciąży lub karmienia piersią lek można stosować jedynie po dokładnej analizie korzyści i ryzyka. Witaminy B1 i B6 przenikają do mleka kobiecego. Duże dawki witaminy B6 mogą hamować wytwarzanie mleka.

Reklama

Milgamma - efekty uboczne

Rzadko: neuropatie obwodowe. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (wykwity skórne, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, reakcje anafilaktyczne). W badaniach klinicznych, udokumentowano pojedyncze przypadki zaburzeń żołądkowo-jelitowych jak nudności i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (częstość ich występowania nie różniła się znacząco od grupy placebo). Związek przyczynowy z przyjmowaniem witaminy B1 i B6 nie jest jeszcze wystarczająco wyjaśniony i może być zależny od dawki.

Milgamma - interakcje

Witamina B6 w dawkach leczniczych może osłabiać działanie L-dopy. Interakcje występują także przy jednoczesnym stosowaniu z izoniazydem, D-penicylaminą lub cykloseryną. Picie alkoholu oraz długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny może prowadzić do niedoboru witaminy B6. Tiamina (witamina B1) jest dezaktywowana przez 5-fluorouracyl, ponieważ 5-fluorouracyl hamuje fosforylację tiaminy do pirofosforanu tiaminy.

Milgamma - dawkowanie

Doustnie: zazwyczaj 1 drażetka 1-3 razy dziennie, popijając odpowiednią ilością wody. Po 4 tygodniach stosowania leku należy ocenić konieczność dalszego leczenia.

Milgamma - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Cocarboxylasum Jelfa - skład i dawkowanie
Milgamma N
Neurovit - ulotka, skład, dawkowanie. Dla kogo?
Neurovit Fast

Reklama