Nowy sklep

już ON-LINE

Milgamma

Działanie

Benfotiamina jest prolekiem, lipofilnym analogiem tiaminy (witamina B1), który w organizmie ulega przekształceniu w biologicznie czynny pirofosforan tiaminy. Związek ten jest niezbędny w metabolizmie węglowodanów. Pirydoksyna (witamina B6) w postaci fosforylowanej jest koenzymem wielu enzymów biorących m.in. udział w nieoksydacyjnym metabolizmie aminokwasów, biosyntezie amin biogennych i hemoglobiny, a także wielu innych procesach anabolicznych i katabolicznych. Obie witaminy dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego i przenikają do osocza, krwinek (głównie czerwonych) oraz tkanek. Podlegają biotransformacji w wątrobie. Nadmiar tiaminy jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej lub fosforylowanej oraz w postaci licznych metabolitów. Z moczem są wydalane także metabolity pirydoksyny.

Wskazania

Choroby układu nerwowego wywołane udokumentowanym niedoborem witaminy B1 i B6.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tiaminę, chlorowodorek pirydoksyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie wysokich dawek pirydoksyny związane jest z rozwojem neuropatii obwodowych. Efekty neurotoksyczne mogą pojawić się przy dłuższym przyjmowaniu witaminy B6, przez ponad dwa miesiące w dawkach przekraczających 500 mg. Należy przerwać stosowanie preparatu oraz, jeśli to konieczne, zastosować odpowiednie leczenie w przypadkach reakcji nadwrażliwości (wykwity skórne, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, reakcje anafilaktyczne). Nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Ciąża i laktacja

Stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią dopuszcza się jedynie po dokładnej analizie ryzyka i korzyści. Duże dawki witaminy B6 mogą hamować wytwarzanie mleka.

Działania niepożądane

Rzadko: neuropatie obwodowe. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (wykwity skórne, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, reakcje anafilaktyczne). W badaniach klinicznych, udokumentowano pojedyncze przypadki zaburzeń żołądkowo-jelitowych jak nudności i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (częstość ich występowania nie różniła się znacząco od grupy placebo). Związek przyczynowy z przyjmowaniem witaminy B1 i B6 nie jest jeszcze wystarczająco wyjaśniony i może być zależny od dawki.

Interakcje

Witamina B6 w dawkach leczniczych może osłabiać działanie L-dopy. Interakcje występują także przy jednoczesnym stosowaniu z izoniazydem, penicylaminą lub cykloseryną. Picie alkoholu oraz długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny może prowadzić do niedoboru witaminy B6. Tiamina (witamina B1) jest dezaktywowana przez 5-fluorouracyl, ponieważ 5-fluorouracyl hamuje fosforylację tiaminy do pirofosforanu tiaminy.

Dawkowanie

Doustnie: zazwyczaj 1 drażetka 1-3 razy dziennie, popijając odpowiednią ilością wody. Po 4 tygodniach stosowania leku należy ocenić konieczność dalszego leczenia.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex