Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Vertigen

Spis treści

Reklama

Vertigen - skład

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny.

Reklama

Vertigen - działanie

Mechanizm działania betahistyny nie jest znany. Wykazano działanie agonistyczne betahistyny na receptory H1 w obwodowych naczyniach krwionośnych. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może też wynikać z jej zdolności do poprawy przepływu krwi w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego wpływu na neurony jąder przedsionkowych. Poza tym betahistyna zwiększa przepuszczalność nabłonka płucnego, może u niektórych pacjentów powodować nieznaczne zmniejszenie ciśnienia tętniczego, w niewielkim stopniu wpływa na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 1 h od podania. Lek nie wiąże się lub wiąże się w niewielkim stopniu z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie. Ok. 80-90% dawki wydalane jest z moczem.

Reklama

Vertigen - wskazania

Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy, szumami usznymi, utratą słuchu, nudnościami.

Reklama

Vertigen - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku.

Reklama

Vertigen - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową, z chorobą wrzodową (czynną i w wywiadzie), u pacjentów z pokrzywką, wysypką lub alergicznym nieżytem nosa (ryzyko zaostrzenia objawów) oraz u pacjentów z ciężkim niedociśnieniem tętniczym. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Vertigen - ciąża

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Vertigen - efekty uboczne

Rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, dyspepsja. Bardzo rzadko: wysypka skórna, świąd. Obserwowano także ból głowy i sporadycznie senność.

Vertigen - interakcje

Istnieją doniesienia o interakcji betahistyny z etanolem i z preparatem zawierającym pirymetaminę i dapson, a także o nasilaniu działania betahistyny przez salbutamol.

Vertigen - dawkowanie

Doustnie. Tabletki 8 mg i 16 mg. Dorośli: na początku leczenia 8-16 mg 3 razy na dobę. Dawka podtrzymująca wynosi 24-48 mg na dobę. Tabletki 24 mg. Dorośli: 12-24 mg 2 razy na dobę. Lek przyjmować podczas posiłku. Dawkę dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni leczenia. Tabletki 16 mg i 24 mg są podzielne.

Vertigen - uwagi

W przypadku wystąpienia senności należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
Betaserc - na co, ulotka, działanie, dawkowanie
Cinnarizinum WZF
Flunarizinum WZF - działanie i skład. Co to za lek?
Microser

Reklama