Znajdź lek

Flunarizinum WZF

Spis treści

Działanie

Antagonista wapnia. Hamuje napływ jonów wapnia do wnętrza komórek. Działa spazmolityczne na mięśnie gładkie ścian, głównie drobnych naczyń krwionośnych oraz zapobiega ich skurczom. Chroni komórki nerwowe przed niedotlenieniem. Lek wykazuje także działanie przeciwhistaminowe, uspokajające i przeciwwymiotne. Poprawia przepływ krwi w naczyniach obwodowych. Preparat charakteryzuje się silnym i długotrwałym działaniem. Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w surowicy po 2-4 h. Wiąże się z białkami osocza w około 90%. Metabolizm przebiega w wątrobie, lek wydzielany jest głównie do żółci i wydalany z kałem i w minimalnych ilościach z moczem. T0.5 wynosi około 19 dni.

Wskazania

Profilaktyka migreny klasycznej (z aurą) lub zwykłej (bez aury). Leczenie objawowe zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego (spowodowanych rozpoznanymi zaburzeniami przedsionkowymi).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba Parkinsona. Objawy pozapiramidowe oraz zaburzenia depresje w wywiadzie. Okres ciąży i laktacji.