Cinnarizinum WZF

Cinnarizinum WZF to lek o działaniu przeciwhistaminowym i przeciwwymiotnym. Przeciwwskazaniem do stosowania jest choroba Parkinsona, a także okres karmienia piersią. Poznaj działanie, dawkowanie i skutki uboczne preparatu.   

Spis treści

Cinnarizinum WZF - Skład

1 tabl. zawiera 25 mg cynaryzyny. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

Cinnarizinum WZF - Działanie

Antagonista wapnia. Hamuje napływ jonów wapnia głównie do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Działa również przeciwhistaminowo i słabo cholinolitycznie. Wykazuje działanie spazmolityczne, przede wszystkim w obrębie drobnych naczyń, działa przeciwwymiotnie i słabo uspokajająco. Cynaryzyna poprawia przepływ krwi przez naczynia ucha wewnętrznego, siatkówki i naczynia obwodowe. Zapobiega objawom choroby lokomocyjnej i innych kinetoz. Hamuje oczopląs. Po podaniu doustnym wchłania się powoli. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 2,5-4 h. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem w postaci glukuronianów oraz w postaci niezmienionej. T<sub>0,5</sub> we krwi wynosi około 3 h.

Reklama

Cinnarizinum WZF - Wskazania

Zaburzenia krążenia obwodowego (zespół Raynauda, chromanie przestankowe, kurcze mięśniowe). Zaburzenia naczyniowe w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (np. zaburzenia krążenia w układzie kręgowo-podstawnym). Zespoły niedokrwienne w okulistyce. Zapobiegawczo w chorobie lokomocyjnej (kinetozach). Pomocniczo w zaburzeniach błędnikowych (zawroty głowy, szum w uszach, nudności, wymioty), np. w zespole Meniere'a.

Cinnarizinum WZF - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na cynaryzynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Cinnarizinum WZF - Ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u osób z niskim ciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Należy unikać stosowania cynaryzyny u pacjentów z porfirią. U pacjentów z chorobą Parkinsona lek powinien być stosowany tylko w przypadku, jeżeli korzyści są większe niż ryzyko pogorszenia stanu pacjenta. Podobnie jak inne produkty przeciwhistaminowe, cynaryzyna może powodować dyskomfort w nadbrzuszu; przyjmowanie preparatu po posiłku zmniejsza te dolegliwości. Ze względu na zawartość laktozy preparatu nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Cinnarizinum WZF - Ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Cinnarizinum WZF - Efekty uboczne

Często: zwiększenie masy ciała (może wystąpić w przypadku długotrwałego leczenia), senność. Niezbyt często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zwykle przemijające; nadmierne wydzielanie potu. Rzadko: suchość w jamie ustnej. Bardzo rzadko: zmiany skórne (liszaj płaski, zmiany toczniopodobne); mogą wystąpić w podczas długotrwałej terapii. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, ból głowy, żółtaczka cholestatyczna, objawy pozapiramidowe (czasami związane z depresją; opisano ich wystąpienie lub pogorszenie, szczególnie u osób w podeszłym wieku w czasie długotrwałej terapii. W razie wystąpienia takich objawów, należy przerwać stosowanie preparatu).

Cinnarizinum WZF - Interakcje

Cynaryzyna nasila działanie leków hamujących o.u.n. (m.in. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) oraz alkoholu.

Cinnarizinum WZF - Dawkowanie

Doustnie. W zawrotach głowy i innych zaburzeniach o charakterze niedokrwiennym: 1 tabl. 3 razy na dobę (w początkowym okresie leczenia można stosować dawki dwukrotnie większe). Zapobiegawczo w chorobie lokomocyjnej: 1 tabl. 2 h przed podróżą, następnie w razie potrzeby 1 tabl. co 8 h w trakcie podróży. <u>Sposób podania.</u> Tabletki należy przyjmować po posiłku.

Cinnarizinum WZF - Uwagi

Leczenie preparatem należy przerwać na 4 dni przed wykonaniem testów skórnych. Preparat może powodować senność (szczególnie na początku leczenia), podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->