Znajdź lek

Cinnarizinum WZFCinnarizinum WZF to lek o działaniu przeciwhistaminowym i przeciwwymiotnym. Przeciwwskazaniem do stosowania jest choroba Parkinsona, a także okres karmienia piersią. Poznaj działanie, dawkowanie i skutki uboczne preparatu. 

 

Spis treści

Działanie

Antagonista wapnia. Hamuje napływ jonów wapnia głównie do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Działa również przeciwhistaminowo i słabo cholinolitycznie. Wykazuje działanie spazmolityczne, przede wszystkim w obrębie drobnych naczyń, działa przeciwwymiotnie i słabo uspokajająco. Cynaryzyna poprawia przepływ krwi przez naczynia ucha wewnętrznego, siatkówki i naczynia obwodowe. Zapobiega objawom choroby lokomocyjnej i innych kinetoz. Hamuje oczopląs. Po podaniu doustnym wchłania się powoli. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 2,5-4 h. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem w postaci glukuronianów oraz w postaci niezmienionej. T0,5 we krwi wynosi około 3 h.

Wskazania

Zaburzenia krążenia obwodowego (zespół Raynauda, chromanie przestankowe, kurcze mięśniowe). Zaburzenia naczyniowe w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (np. zaburzenia krążenia w układzie kręgowo-podstawnym). Zespoły niedokrwienne w okulistyce. Zapobiegawczo w chorobie lokomocyjnej (kinetozach). Pomocniczo w zaburzeniach błędnikowych (zawroty głowy, szum w uszach, nudności, wymioty), np. w zespole Meniere'a.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cynaryzynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.