To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Betahistyna - działania i zastosowanie dichlorowodorku betahistyny

Szumy uszne czy zawroty głowy stają się coraz powszechniejszym schorzeniem. Dotykają już nie tylko pacjentów geriatrycznych, ale także ludzi nieco młodszych od nich. Na rynku farmaceutycznym nie ma niestety zbyt wielu preparatów, które mogą skutecznie walczyć z tymi dolegliwościami. Jednym z niewielu produktów jest jednak betahistyna. Czy jest to skuteczny i bezpieczny preparat?
Wzór chemiczny betahistyny
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zawroty głowy czy szumy uszne, to jedne z najczęstszych dolegliwości u dorosłych pacjentów, które mogą zmniejszać komfort życia.
  • Betahistyna jest skutecznym lekiem, który zmniejsza te objaw. Jest przy tym bardzo bezpieczna i posiada niewiele działań niepożądanych.
Spis treści

Reklama

Co to jest dichlorowodorek betahistyny?

Co to jest betahistyna? Właściwie, chemicznie to dichlorowodorek betahistyny i jest on analogiem histaminy. Dokładniej, jest silnym antagonistą receptora histaminowego H3 i słabym agonistą receptora H1.

Betahistyna miała być pierwotnie stosowana w leczeniu choroby Meniere’a, łagodząc zawroty głowy i szumy uszne. Zarejestrowano ją w Europie w latach 70-tych XX wieku, jednakże dziś poddaje się w wątpliwość jej skuteczność w leczeniu samej choroby Meniere’a.

Pozostało jednak sporo badań udowadniających skuteczność dichlorowodorku betahistyny w łagodzeniu zawrotów głowy czy szumów usznych.

Reklama

Na co pomaga betahistyna? Zastosowanie w leczeniu

Najczęściej przepisuje się betahistynę na zawroty głowy. Choroba Meniere’a wiąże się z dysfunkcją narządu równowagi, jakim jest błędnik, w związku z tym uważano, że betahistyna pomoże w leczeniu tej choroby.

Niestety okazało się, że lek ten nie ma żadnego wpływu na postęp samej choroby. Zauważono jednak pewną skuteczność w łagodzeniu niektórych jej objawów, takich jak właśnie zawroty głowy.

U pacjentów przyjmujących betahistynę zaobserwowano także rzadsze występowanie nudności i wymiotów - choć nie jest to wiodące wskazanie tego leku.

Istnieją także badania wykazujące skuteczność leczenia betahistyną szumów usznych. Niedawno rozpoczęto również testy kliniczne w celu sprawdzenia skuteczności tego leku w niwelowaniu objawów ADHD, czyli w zespole nadpobudliwości psychoruchowej, jednak o wynikach tych badań jeszcze niewiele wiadomo. 

Działanie i dawkowanie betahistyny. Jak długo ją stosować?

Mechanizm działania betahistyny nie został do końca poznany. Wiadomo jednak, że silnie blokuje ona receptory H3, a z kolei słabo pobudza receptory H1. Wynika z tego, że w zakończeniach nerwowych dochodzi do wzmożonego wydzielania histaminy.

Działanie betahistyny sprawia, że poprawie ulega przepływ krwi w mózgu. Lepsze jest dzięki temu ukrwienie błędnika (którego prawidłowe działanie w dużej mierze odpowiada za występowanie zawrotów głowy), oraz korzystnie oddziałuje na układ przedsionkowy - również odgrywający dużą rolę w występowaniu zawrotów głowy.

Po jakim czasie działa betahistyna? Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od indywidualnego uwarunkowania pacjenta. Niekiedy pierwsze efekty działania leku zostaną zauważone już po kilku dniach, ale zdarza się, że u niektórych pacjentów skutki zostaną uwidocznione dopiero po kilku tygodniach.

Jak długo stosować betahistynę? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli zawroty czy szumy uszne już przestały nękać pacjenta, to wydaje się, że można lek bezpiecznie odstawić.

Z drugiej strony jest on wolny od większych działań niepożądanych. W takim przypadku lepiej będzie poradzić się lekarza pierwszego kontaktu co do zasadności dalszej terapii. By w pełni odczuć działanie betahistyny, należy przyjmować ją przynajmniej przez kilka miesięcy.

Jak powinno wyglądać prawidłowe dawkowanie betahistyny? Początkowo stosuje się od 8 do 16 mg trzy razy na dobę lub 12 do 24 mg dwa razy na dobę. Dawka podtrzymująca to 24 lub 48 mg na dobę. Aby uniknąć skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego (jak nudności, wzdęć czy bólów brzucha) należy przyjmować lek razem z posiłkiem.

Reklama

Skutki uboczne i przeciwwskazania do przyjmowania betahistyny

Betahistyna uznana jest za bardzo bezpieczną substancję, ale mimo wszystko trzeba zwrócić uwagę na kilka jej działań niepożądanych. Do najczęstszych skutków ubocznych betahistyny należą bóle głowy, łagodne zaburzenia przewodu pokarmowego lub skórne reakcje nadwrażliwości.

Przeciwwskazaniem betahistyny do podawania będzie na pewno uczulenie na samą substancję, lub jakikolwiek składnik użyty do produkcji tego leku. Czy można stosować betahistynę w ciąży? Z uwagi na zbyt małą liczbę badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania tego leku, nie zaleca się używać go w czasie ciąży czy karmienia piersią.

Do istotnych interakcji betahistyny dochodzi w przypadku stosowania leków przeciwhistaminowych (wiele popularnych leków stosowanych na alergie). Odnotowano również kilka przypadków interakcji między betahistyną i alkoholem - więc to połączenie również jest niewskazane.

Reklama

Betahistyna w aptekach. Czy jest dostępna bez recepty?

Czy betahistyna jest na receptę? Preparaty z betahistyną są dostępne tylko za 100% odpłatnością, czyli nie są refundowane. Nie oznacza to tym samym, że można kupić betahistynę bez recepty. Najpierw trzeba udać się do lekarza po stosowną preskrypcję.

Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele różnych zamienników betahistyny, które mają dużą rozpiętość cenową. Cena betahistyny w zależności od dawki i liczby tabletek, to koszt rzędu od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych za miesięczną kurację - choć jest to w dużej mierze uzależnione od apteki, w której kupujemy lek.

Reklama

Leki i preparaty zawierające betahistynę

Czytaj również

Bibliografia

  • L. Murdin, K. Hussain, AGM Schilder; Betahistyna w leczeniu objawowym zawrotów głowy; Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 6. Art. No.: CD010696
  • E. Czarnecka, B. Pietrzak; Betahistyna w terapii zawrotów głowy; Terapia i Leki; Tom 65; Nr 10; 2009; 694-696
  • T. Berkowicz; Betahistyna w leczeniu zawrotów głowy o różnej etiologii; Neuropsychiatria. Przegląd kliniczny; 2017; Vol. 9; Nr 3; 95-100
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!