Nowy sklep

już ON-LINE

Microser

Działanie

Betahistyna jest syntetycznym związkiem, korzystnie wpływającym na mikrokrążenie narządowe poprzez poprawę naczyniowego przepływu krwi, w tym również mikrokrążenie w obrębie błędnika. Działanie leku polega na zwiększeniu przepływu naczyniowego poprzez zmniejszenie napięcia zwieraczy przedwłośniczkowych. W odróżnieniu od histaminy, betahistyna nie powoduje zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych, zmiany ciśnienia tętniczego oraz nie działa na mięśnie gładkie i wydzielanie żołądkowe. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga w ciągu 3 h. Jest wydalana z moczem w postaci metabolitu.

Wskazania

Choroba Meniere'a oraz inne zespoły chorobowe charakteryzujące się ostrymi atakami zawrotów głowy, szumem w uszach i postępującą utratą słuchu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dichlorowodorek betahistyny lub inne składniki preparatu. Czynna choroba wrzodowa żołądka. Guz chromochłonny nadnercza.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować u dzieci (brak doświadczeń). Stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie oraz u pacjentów z astmą oskrzelową.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności i pod ścisłą kontrolą.

Działania niepożądane

Sporadycznie nudności i wymioty, niestrawność, ból głowy, świąd i wysypka.

Interakcje

Nie stosować leczenia skojarzonego z lekami przeciwhistaminowymi, gdyż betahistyna działa antagonistycznie wobec tych leków.

Dawkowanie

Doustnie. 16-48 mg na dobę, w 2-3 dawkach podzielonych. Dawkowanie ustala się indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta na lek. Tabl. przyjmować podczas posiłków.

Uwagi

Pharmindex