Internetowa Szkoła Rodzenia

Szkoła rodzenia online to siedmioodcinkowy miniserial, który pomoże młodym rodzicom przetrwać ciążę i przygotować się do porodu. W każdym z odcinków poruszany jest inny temat przewodni. Podpowiadamy jak przygotować się do porodu, co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka, na co zwracać uwagę podczas pielęgnacji niemowlaka, a także jak zadbać o siebie i swoje ciało po porodzie.

Szkoła rodzenia online: 7-odcinkowy miniserial

Ciąża

Zdrowa dieta w ciąży

Poród

Karmienie piersią

Dieta matki karmiącej

Wyprawka dla mamy i dziecka

Pielęgnacja dziecka

Połóg

Internetowa Szkoła Rodzenia - ciąża, poród, karmienie piersią, połóg

Wysiłek związany z porodem porównywany jest z pokonaniem maratonu. Jesteście gotowe na ten bieg?

Ciąża to czas ogromnych przemian psychicznych i fizycznych. Przyszła mama ma 9 miesięcy na przygotowanie się do porodu. W Internetowej Szkole Rodzenia podpowiemy, jak odnaleźć się w nowej sytuacji i jak wykorzystać ten czas do jak najlepszego przygotowania się do porodu. Ciąża to stan wyjątkowy, jednak nie dotyczy on wyłącznie kobiet. W głowach obojga przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z naszym siedmioodcinkowym miniserialem ciąża nie będzie miała dla was tajemnic. Każdy z siedmiu odcinków zamieszczonych w tym dziale porusza inny zakres tematyczny.

Ciąża - USG, dieta w ciąży, ćwiczenia dla ciężarnych

„Jak przetrwać ciążę?” to tytuł pierwszego z nich. Specjaliści przybliżają przebieg pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży i mówią kiedy najlepiej się na nią wybrać, by mieć pewność, że wynik badania będzie miarodajny. Z odcinka dowiecie się kiedy należy zrobić USG w ciąży i kiedy można poznać płeć dziecka w trakcie badania ginekologicznego.

Ciężarne kobiety opowiedzą o najczęstszych dolegliwościach w pierwszym trymestrze ciąży, a położna zdradzi kilka sekretów, dzięki którym będzie wam łatwiej ich uniknąć. Instruktorka fitness przedstawi kilka propozycji ćwiczeń dla ciężarnych kobiet, które mogą wykonywać przygotowując się do porodu, a bloger kulinarny zaproponuje lekkostrawne dania, idealne przy diecie dla kobiet w ciąży.

Poród - plan porodu, ból porodowy, skurcze przepowiadające

Kwestie porodu wywołują zawsze sporo stresu i emocji u kobiet w ciąży. Przyszłe mamy zastanawiają się jak będzie przebiegał poród i jak wyglądają skurcze przepowiadające. Wiele z nich obawia się także bóli porodowych.

W kolejnym odcinku „Poród” staramy się odpowiedzieć na nurtujące was pytania. Opowiadamy, o tym co to jest plan porodu i gdzie można go dostać, jak najlepiej przygotować się do porodu, jak ćwiczyć oddychanie przed porodem oraz jak zmniejszyć ból w trakcie porodu.

Lekarz ginekolog opowiada o objawach przepowiadających poród i pierwszych symptomach porodu - na pewno ich nie przegapicie, a także o sytuacjach, w których zamiast porodu naturalnego lekarze decydują się na cesarskie cięcie. Pokazujemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

Karmienie piersią, jak karmić piersią, odciągnąć pokarm, dieta matki karmiącej

Specjaliści przekonują, że kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Dzięki przeciwciałom pochodzącym od matki, mleko chroni, leczy i zabezpiecza dziecko przed infekcjami. Dzięki karmieniu piersią dziecko prawidłowo rozwija się zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym,

W odcinku o kamieniu piersią, przedstawimy wam zalety karmienia dziecka naturalnym pokarmem. Pokażemy jak karmić piersią i przedstawimy kilka pozycji do karmienia, położna wytłumaczy dlaczego czasem warto odciągać pokarm, a także jak sprawdzić, czy podczas karmienia piersią dziecko się najada.

W temacie publicznego karmienia piersią wypowiada się Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”. Położna z kolei, powie co można jeść karmiąc piersią, a bloger kulinarny przedstawi przepisy odpowiednie w diecie dla matki karmiącej.

Wyprawka dla niemowlaka - do szpitala, do domu, jak wybrać ubranka dla niemowlaka

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka to jedno z najbardziej ekscytujących przeżyć dla rodziny. I choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości. W odcinku „Wyprawka” ciężarne kobiety i świeże mamy powiedzą, co powinno się znaleźć w wyprawce dla niemowlaka, na co zwracać uwagę przy doborze ubranek dla niemowląt, przedstawią niezbędne akcesoria do kąpieli i pielęgnacji dziecka, oraz opowiedzą o kilku akcesoriach przydatnych przyszłej mamie – jak organizer do wózka czy poduszka do karmienia. Położna przedstawi krótką listę rzeczy, które warto spakować do torby do szpitala.

Pielęgnacja noworodka - jak kąpać, brać na ręce i przewijać noworodka

W odcinku o pielęgnacji noworodka pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Po porodzie i powrocie do domu, przyszłych rodziców czekają kolejne wyzwania. Jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać oraz pielęgnować delikatną skórę niemowlaka? Wskazówek rodzicom udzieli położna.

Połóg - ćwiczenia po porodzie, seks po porodzie, baby blues

Połóg jest to okres po porodzie, który zazwyczaj obejmuje od 6 do 8 tygodni. W tym czasie ciało kobiety, które podczas ciąży i porodu było narażone na ogromny wysiłek, wraca do formy sprzed porodu. Połóg dotyczy zarówno kobiet, które rodziły naturalnie jak i przez cesarskie cięcie. W odcinku dotyczącym połogu podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną, kiedy najlepiej zacząć wykonywać ćwiczenia po porodzie, jak pielęgnować swoje ciało, aby pomóc mu wrócić do poprzedniej formy, a także kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka i o tym czym jest baby blues – ile trwa i jak sobie z nim radzić.

Opieka nad żoną po porodzie – poród rodzinny, urlop tacierzyński

Wskazówki, które dla was przygotowaliśmy nie dotyczą jedynie mam, jeden z odcinków dedykujemy specjalnie przyszłym ojcom, dla nich to też wyjątkowy czas pełen zmian. W odcinku „Dla taty” opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim, znajdą się w nim także rady, jak powinna wyglądać opieka nad żoną po porodzie i w trakcie ciąży.

Zarejestruj się

Odbierz bezpłatną wyprawkę

I ciesz się udanym początkiem macierzyństwa