Dla Ciebie, na zdrowie!

Szkoła rodzenia online na YouTube

Szkoła rodzenia online to siedmioodcinkowy miniserial, który pomoże młodym rodzicom przetrwać ciążę i przygotować się do porodu. W każdym z odcinków poruszany jest inny temat przewodni. Podpowiadamy jak przygotować się do porodu, co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka, na co zwracać uwagę podczas pielęgnacji niemowlaka, a także jak zadbać o siebie i swoje ciało po porodzie.

    Ciąża to czas ogromnych przemian psychicznych i fizycznych. Przyszła mama ma 9 miesięcy na przygotowanie się do porodu. W Internetowej Szkole Rodzenia podpowiemy, jak odnaleźć się w nowej sytuacji i jak wykorzystać ten czas do jak najlepszego przygotowania się do porodu.

    Ciąża to stan wyjątkowy, jednak nie dotyczy on wyłącznie kobiet.

    W głowach obojga przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z naszym siedmioodcinkowym miniserialem ciąża nie będzie miała dla was tajemnic. Każdy z siedmiu odcinków zamieszczonych w tym dziale porusza inny zakres tematyczny.

    Odcinek 1. Ciąża - przygotowanie do porodu

    „Jak przetrwać ciążę?” to tytuł pierwszego z nich. Specjaliści przybliżają przebieg pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży i mówią kiedy najlepiej się na nią wybrać, by mieć pewność, że wynik badania będzie miarodajny. Z odcinka dowiecie się kiedy należy zrobić USG w ciąży i kiedy można poznać płeć dziecka w trakcie badania ginekologicznego.

    Ciężarne kobiety opowiedzą o najczęstszych dolegliwościach w pierwszym trymestrze ciąży, a położna zdradzi kilka sekretów, dzięki którym będzie wam łatwiej ich uniknąć. Instruktorka fitness przedstawi kilka propozycji ćwiczeń dla ciężarnych kobiet, które mogą wykonywać przygotowując się do porodu, a bloger kulinarny zaproponuje lekkostrawne dania, idealne przy diecie dla kobiet w ciąży.

    Odcinek 2. Poród - plan i przebieg porodu

    Kwestie porodu wywołują zawsze sporo stresu i emocji u kobiet w ciąży. Przyszłe mamy zastanawiają się jak będzie przebiegał poród i jak wyglądają skurcze przepowiadające. Wiele z nich obawia się także bóli porodowych.

    W kolejnym odcinku „Poród” staramy się odpowiedzieć na nurtujące was pytania. Opowiadamy, o tym co to jest plan porodu i gdzie można go dostać, jak najlepiej przygotować się do porodu, jak ćwiczyć oddychanie przed porodem oraz jak zmniejszyć ból w trakcie porodu.

    Lekarz ginekolog opowiada o objawach przepowiadających poród i pierwszych symptomach porodu - na pewno ich nie przegapicie, a także o sytuacjach, w których zamiast porodu naturalnego lekarze decydują się na cesarskie cięcie. Pokazujemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

    Odcinek 3. Karmienie piersią - jak karmić piersią i odciągnąć pokarm?

    Specjaliści przekonują, że kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Dzięki przeciwciałom pochodzącym od matki, mleko chroni, leczy i zabezpiecza dziecko przed infekcjami. Dzięki karmieniu piersią dziecko prawidłowo rozwija się zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym,

    W odcinku o kamieniu piersią, przedstawimy wam zalety karmienia dziecka naturalnym pokarmem. Pokażemy jak karmić piersią i przedstawimy kilka pozycji do karmienia, położna wytłumaczy dlaczego czasem warto odciągać pokarm, a także jak sprawdzić, czy podczas karmienia piersią dziecko się najada.

    W temacie publicznego karmienia piersią wypowiada się Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”. Położna z kolei, powie co można jeść karmiąc piersią, a bloger kulinarny przedstawi przepisy odpowiednie w diecie dla matki karmiącej.

    Odcinek 4. Wyprawka dla niemowlaka - co powinna zawierać?

    Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka to jedno z najbardziej ekscytujących przeżyć dla rodziny. I choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości.

    W odcinku „Wyprawka” ciężarne kobiety i świeże mamy powiedzą, co powinno się znaleźć w wyprawce dla niemowlaka, na co zwracać uwagę przy doborze ubranek dla niemowląt, przedstawią niezbędne akcesoria do kąpieli i pielęgnacji dziecka, oraz opowiedzą o kilku akcesoriach przydatnych przyszłej mamie - jak organizer do wózka czy poduszka do karmienia.

    Położna przedstawi krótką listę rzeczy, które warto spakować do torby do szpitala.

    Odcinek 5. Pielęgnacja noworodka - jak kąpać i przewijać noworodka?

    W odcinku o pielęgnacji noworodka pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Po porodzie i powrocie do domu, przyszłych rodziców czekają kolejne wyzwania.

    Jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać oraz pielęgnować delikatną skórę niemowlaka? Wskazówek rodzicom udzieli położna.

    Odcinek 6. Połóg - jak wrócić do pełni sił po porodzie?

    Połóg jest to okres po porodzie, który zazwyczaj obejmuje od 6 do 8 tygodni. W tym czasie ciało kobiety, które podczas ciąży i porodu było narażone na ogromny wysiłek, wraca do formy sprzed porodu.

    Połóg dotyczy zarówno kobiet, które rodziły naturalnie jak i przez cesarskie cięcie.

    W odcinku dotyczącym połogu podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną, kiedy najlepiej zacząć wykonywać ćwiczenia po porodzie, jak pielęgnować swoje ciało, aby pomóc mu wrócić do poprzedniej formy, a także kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie.

    Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka i o tym czym jest baby blues - ile trwa i jak sobie z nim radzić.

    Odcinek 7. Rola taty - urlop tacierzyński i opieka nad dzieckiem i partnerką

    Wskazówki, które dla was przygotowaliśmy nie dotyczą jedynie mam, jeden z odcinków dedykujemy specjalnie przyszłym ojcom, dla nich to też wyjątkowy czas pełen zmian.

    W odcinku „Dla taty” opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim, znajdą się w nim także rady, jak powinna wyglądać opieka nad żoną po porodzie i w trakcie ciąży.

    Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
    Dowiedź się!