Twój zapach i ciepło to bezpieczeństwo Twojego dziecka

Jeszcze w latach 80. XX w. w polskich szpitalach kobieta po porodzie widziała swoje dziecko tylko podczas karmienia, a świeżo upieczony tatuś mógł je zobaczyć tylko przez szybę. Na szczęście te czasy dawno już minęły.
Kiedy noworodek czuje się najlepiej

Spis treści

Kontakt matki z dzieckiem

Dziś większość oddziałów położniczo-noworodkowych w naszych szpitalach funkcjonuje w systemie nazywanym rooming-in - mama wraz z noworodkiem przebywają stale razem (dziecko leży w ruchomym łóżeczku tuż obok łóżka matki). Pozwala to przede wszystkim na nawiązanie silnych wzajemnych więzów emocjonalnych i uczuciowych oraz sprawia, że kobieta łatwiej adaptuje się do roli matki, a noworodek ma przez cały czas poczucie bezpieczeństwa i spokoju. To mama przewija je, przytula i karmi piersią wtedy, gdy jest głodne.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Całodobowy, nieprzerwany kontakt ma jeszcze jedną ważną zaletę - pozwala mamie na ciągłe obserwowanie swojego dziecka i informowanie lekarzy o sytuacjach, które budzą ich niepokój. "Rooming-in to jest optymalne rozwiązanie rekomendowane przez wszystkie oddziały neonatologiczne pierwszego stopnia.

Mamy sygnalizują nam najczęściej problemy związane z przewodem pokarmowym, np. zbyt częste ulewanie czy niechęć dziecka do karmienia, ale też senność czy małą aktywność. To mogą być objawy sugerujące choroby noworodka. Mamy bardzo nam pomagają w naszej codziennej pracy, a my staramy się ich wątpliwości rozwikłać" - mówi dr n. med. Anna Prochowska, pediatra ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->