Antinervinum

Spis treści

Antinervinum - skład

100 g syropu zawiera 20 g nalewki z kozłka, 17,5 g nalewki z głogu oraz 12,5 g wyciągu z szyszek chmielu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

Antinervinum - Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat wykazuje działanie uspokajające. Związki farmakologicznie czynne, zawarte w korzeniu kozłka i owocostanie chmielu, wykazują synergistyczne działanie na OUN, łagodząc stany napięcia emocjonalnego i niepokoju, działają kojąco w stanach pobudzenia, ułatwiają zasypianie.

Antinervinum - wskazania

Tradycyjnie w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, okresowych trudnościach w zasypianiu.

Antinervinum - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie zaleca się stosowania przez osoby źle tolerujące walerianę.

Antinervinum - ostrzeżenia

Preparat zawiera etanol 28 – 34% obj., to jest do 1,3 g na dawkę 5 ml, co odpowiada 34 ml piwa, 14 ml wina na dawkę; może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Należy to uwzględnić u kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz grupach zwiększonego ryzyka np. osób z chorobami wątroby, padaczką. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą, dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość etanolu oraz brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania u dzieci do lat 12.

Antinervinum - ciąża

Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu, w okresie ciąży i laktacji nie zaleca się stosowania syropu. Nie ustalono wpływu leku na płodność.

Antinervinum - efekty uboczne

Bardzo rzadko: dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, kurczowe bóle brzucha). Sporadycznie mogą wystąpić przypadki złej tolerancji preparatów z walerianą, charakteryzującej się uczuciem dyskomfortu i odbijaniem.

Antinervinum - interakcje

Dotychczas nie stwierdzono. Nie zaleca się równoczesnego stosowania z innymi lekami o działaniu uspokajającym.

Antinervinum - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3 x dziennie po 5 ml (1 łyżeczka). W przypadku trudności w zasypianiu 5-10 ml (1-2 łyżeczki) na 1 h przed snem. Dzieci do 12 lat: nie zaleca się stosowania. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat, a u dzieci w wieku 6-12 lat lek może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Antinervinum - uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu preparat osłabia zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługiwania maszyn będących w ruchu, a także sprawność psychoruchową (pływanie, praca na wysokości i inne). Jednorazowa dawka leku (5 ml) stanowi odpowiednik około 34 ml piwa lub 14 ml wina. Z tego powodu nie zaleca się wykonywania wyżej wymienionych czynności przez okres do 2 h po przyjęciu leku.

Pharmindex