Reklama
Substancja czynna, inaczej nazywana jako aktywna to składnik wchodzący w skład leku. Dzięki swojemu działaniu prowadzi do wywołania efektu terapeutycznego, wpływając na zmianę stanu osoby chorej. Jakie są najpopularniejsze rodzaje substancji czynnych?
Substancje czynne to bardzo szeroka grupa, do której należy kilkaset substancji aktywnych, jednak można wskazać listę tych, które stosowane są w lekach na najczęściej występujące schorzenia.
Pierwszą i najpopularniejszą grupą są substancje czynne o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Wymienić tutaj należy przede wszystkim:
W walce z biegunką najczęściej stosowany jest nifuroksazyd, czyli lek pomagający zarówno w przebiegu biegunki ostrej jak i przewlekłej.
Działanie nifuroksazydu polega na hamowaniu enzymów bakteryjnych oraz procesów syntezy nowych białek w komórce bakteryjnej;
Przy problemach skórnych, a także podczas alergii czy dolegliwości dermatologicznych wskazać należy następujące substancje:
Wśród substancji aktywnych, które hamują proces krzepnięcia krwi jest właśnie heparyna. Hamuje ona proces krzepnięcia krwi w momencie przemiany protrombiny w trombinę i dzięki temu zapobiega tworzeniu się skrzeplin w naczyniach krwionośnych. Zdarza się więc, że ratuje nie tylko zdrowie, ale i życie, gdyż powstawanie skrzeplin może prowadzić do zatoru płucnego, zawału serca czy udaru niedokrwiennego mózgu.
Wskazać warto również substancję, jaką jest atropina, ponieważ zwiększa częstotliwość pracy mięśnia sercowego; hamuje wydzielanie potu, śliny, enzymów trawiennych i śluzu w oskrzelach; rozkurcza mięśnie gładkie w obrębie układu oddechowego; ogranicza napięcia mięśni gładkich ścian pęcherza moczowego i moczowodów.