Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Substancje czynne

Chcesz wiedzieć jak działa ibuprofen? A może interesuje Cię działanie leków na biegunkę, które zawierają nifuroksazyd? W tej zakładce znajdziesz najważniejsze informacje o popularnych substancjach czynnych. Przeczytasz o ich działaniu, poznasz skutki uboczne, a także sprawdzisz dawkowanie.

  Co to są substancje czynne?

  Substancja czynna, inaczej nazywana jako aktywna to składnik wchodzący w skład leku. Dzięki swojemu działaniu prowadzi do wywołania efektu terapeutycznego, wpływając na zmianę stanu osoby chorej. Jakie są najpopularniejsze rodzaje substancji czynnych?

  Substancje czynne to bardzo szeroka grupa, do której należy kilkaset substancji aktywnych, jednak można wskazać listę tych, które stosowane są w lekach na najczęściej występujące schorzenia.

  Substancje czynne przeciwbólowe

  Pierwszą i najpopularniejszą grupą są substancje czynne o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Wymienić tutaj należy przede wszystkim:

  • paracetamol - niweluje się gorączkę oraz dolegliwości bólowe różnego pochodzenia (m.in. bóle głowy, brzucha, zęba, mięśni, stawów, menstruacyjne);
  • ibuprofen -  jest jednym z najczęściej stosowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykorzystywanym przede wszystkim w celu łagodzenia bólu o lekkim i średnim natężeniu.

  Substancje czynne przeciwko biegunce

  W walce z biegunką najczęściej stosowany jest nifuroksazyd, czyli lek pomagający zarówno w przebiegu biegunki ostrej jak i przewlekłej.

  Działanie nifuroksazydu polega na hamowaniu enzymów bakteryjnych oraz procesów syntezy nowych białek w komórce bakteryjnej;

  Substancje czynne na skórę

  Przy problemach skórnych, a także podczas alergii czy dolegliwości dermatologicznych wskazać należy następujące substancje:

  • hydrokortyzon - jest substancją czynną wielu leków dermatologicznych i alergologicznych. Zaliczany jest do grupy glikokortykosteroidów, wykazuje więc właściwości przeciwzapalne. Oprócz maści, na bazie tej substancji produkuje się także tabletki i zastrzyki;
  • klotrimazol - działa przede wszystkim na drożdżaki, dermatofity, pleśniaki, kropidlaki oraz grzyby dimorficzne. Działanie klotrimazolu polega na zatrzymaniu procesu syntezy ergosterolu, który stanowi ważny składnik budulcowy błony komórkowej grzybów.

  Substancje czynne na krzepliwość krwi i na serce

  Wśród substancji aktywnych, które hamują proces krzepnięcia krwi jest właśnie heparyna. Hamuje ona proces krzepnięcia krwi w momencie przemiany protrombiny w trombinę i dzięki temu zapobiega tworzeniu się skrzeplin w naczyniach krwionośnych.

  Zdarza się więc, że ratuje nie tylko zdrowie, ale i życie, gdyż powstawanie skrzeplin może prowadzić do zatoru płucnego, zawału serca czy udaru niedokrwiennego mózgu.

  Wskazać warto również substancję, jaką jest atropina, ponieważ zwiększa częstotliwość pracy mięśnia sercowego; hamuje wydzielanie potu, śliny, enzymów trawiennych i śluzu w oskrzelach; rozkurcza mięśnie gładkie w obrębie układu oddechowego; ogranicza napięcia mięśni gładkich ścian pęcherza moczowego i moczowodów.

  Co oznacza pulsowanie w uchu?
  Sprawdź!