Bilobil

Reklama

Działanie

Wyciąg z miłorzębu japońskiego usprawnia krążenie i zaopatrzenie mózgu w tlen i glukozę. Za składniki o znanej aktywności terapeutycznej wyciągu przyjmuje się glikozydy flawonowe i laktony terpenowe (ginkgolid i bilobalid), które poprawiają przepływ mózgowy i zapobiegają agregacji płytek krwi. Poprawa przepływu mózgowego działa ochronnie na komórki i tkanki przed uszkodzeniami wywoływanymi przez niedobór tlenu oraz przeciwdziała osłabieniu sprawności umysłowej związanej z wiekiem. Poprawa krążenia obwodowego przeciwdziała objawom związanym z osłabieniem ukrwienia kończyn. Po podaniu doustnym wyciągu z miłorzębu wchłania się 60% dawki, maksymalne stężenie we krwi zostaje osiągnięte po raz pierwszy po 1,5 h, natomiast drugi szczyt występuje po 12 h (co wskazuje na udział krążenia wątrobowo-jelitowego w tym procesie). W ciągu 72 h 38 % przyjętej dawki wyciągu wydala się przez płuca, 22 % z moczem i 29 % z kałem. Glikozydy flawonowe miłorzębu wchłaniają się w jelicie cienkim; maksymalne stężenie we krwi zostaje osiągnięte po 2 h, biologiczny okres półtrwania wynosi 2-4 h, całość dawki zostaje wydalona w ciągu 24 h.

Wskazania

Osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem. Pomocniczo w zaburzeniach krążenia mózgowego (z objawami zawrotów głowy, szumu w uszach). Ponadto Bilobil i Bilobil Forte: pomocniczo w zaburzeniach ukrwienia kończyn (z objawami uczucia zimna w kończynach, bólem w czasie chodzenia); Bilobil Intense: pomocniczo u pacjentów wykonujących zalecany program ćwiczeń fizycznych w leczeniu niespecyficznej choroby naczyń obwodowych z objawami chromania przestankowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania u dzieci. Ponieważ wyciąg z miłorzębu wydłuża czas krwawienia, należy zachować szczególną ostrożność u osób ze skłonnością do krwawień (np. z zaburzeniami krzepnięcia krwi, hemofilią). Zaleca się przerwać podawanie leku na 36 h przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku. Bilobil, Bilobil Forte, Bilobil Intense zawierają laktozę i nie powinny być stosowane u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy. Ponadto Bilobil Forte, Bilobil Intense zawierają glukozę.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak badań klinicznych nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, zaparcie, biegunka), ból głowy, skórne reakcje nadwrażliwości (świąd, rumień, wysypka, obrzęk), krwawienie (zwłaszcza w przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych).

Interakcje

Nie należy stosować łącznie z kwasem acetylosalicylowym, innymi lekami przeciwpłytkowymi (np. klopidogrel, dypirydamol, tyklopidyna) lub lekami przeciwzakrzepowymi (np. heparyna, warfaryna lub pochodne kumaryny), ze względu na ryzyko krwawień. Jednoczesne stosowanie z takimi lekami jak: trazodon, inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol), nifedypina, leki moczopędne z grupy tiazydów wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Bilobil: 1 kaps. 3 razy na dobę. Poprawa następuje zwykle po miesiącu kuracji. W celu osiągnięcia trwalszych efektów, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku zaleca się stosowanie leku przez około 3 mies. Bilobil Forte: u pacjentów z zaburzeniem pamięci i sprawności umysłowej związanej z wiekiem - 1 kaps. 2-3 razy na dobę; w zawrotach głowy, szumie w uszach, osłabieniu słuchu oraz u pacjentów z objawami zaburzeń ukrwienia kończyn - 1 kaps. 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Poprawa następuje zwykle po 3 tyg. zażywania leku. Można przedłużyć kurację do 3 mies. Bilobil Intense: 1 kaps. 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Poprawa następuje zwykle po 3 tyg. zażywania leku. Można przedłużyć kurację do 3 mies. W przypadku pacjentów wykonujących zalecany program ćwiczeń fizycznych z niespecyficzną chorobą naczyń obwodowych z objawami chromania przestankowego, działanie leku pojawia się dopiero po wielu tygodniach leczenia (w badaniach klinicznych obserwowano je po 10-12 tyg.).
Kaps. należy popić wodą.

Reklama

Uwagi

Pharmindex