Carident

Reklama

Działanie

Maść o miejscowym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania na błony śluzowe jamy ustnej i przyzębia. Zawiera framycetynę - antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania. Działa głównie na bakteria Gram-ujemne, słabiej na Gram-dodatnie. Wrażliwe są: Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Brucella, Neisseria, Pasteurella, w mniejszym stopniu działa na promieniowce, krętki, pierwotniaki i niektóre grzyby; nie działa na beztlenowce. Papaina jest mieszaniną enzymów proteolitycznych otrzymywanych z soku mlecznego niedojrzałych owoców melonowca właściwego. Wykazuje właściwości fibrynolityczne, oczyszcza ranę przez rozpuszczenie tkanek martwiczych, skrzepu i ropy, ułatwiając dostęp do ogniska zapalnego. Ponadto niszczy peptydy odpowiedzialne za przekrwienie i obrzęk tkanek. Benzoesan sodu działa bakteriostatycznie na bakterie oporne na działanie framycetyny. Framycetyna i papaina praktycznie nie wchłaniają się przez błonę śluzową jamy ustnej i nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Benzoesan sodu może wchłaniać się przez błonę śluzową jamy ustnej, wówczas ulega szybkiemu unieczynnieniu w wątrobie w wyniku sprzęgania z glicyną i przemiany do kwasu hipurowego wydalanego z moczem.

Wskazania

Choroby błony śluzowej jamy ustnej: afty nawracające; nadżerki; owrzodzenia; odleżyny (w tym protetyczne); opryszczka zwykła nawrotowa; zajady kątów ust; postacie nadżerkowe liszaja Wilsona. Choroby przyzębia - powierzchowne i głębokie. Maść jest stosowana jako leczenie uzupełniające podstawową terapię. Pomocniczo w zespole Stevensa-Johnsona.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Owrzodzenia nowotworowe jamy ustnej. Noworodki i niemowlęta. Dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń (nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu). Nie stosować w czasie jedzenia i picia. Stosowanie u dzieci jest dopuszczalne (nie należy stosować u noworodków i niemowląt oraz u dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń, tj. u dzieci, które nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu).

Środki ostrożności

Należy unikać połykania śliny po nałożeniu maści na błonę śluzową jamy ustnej. Długotrwałe miejscowe stosowanie antybiotyków może doprowadzić do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów niewrażliwych, w tym grzybów. Może się również rozwinąć oporność bakterii na framycetynę. Jeśli rozwija się podrażnienie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. Antybiotyki aminoglikozydowe mogą spowodować nieodwracalną, częściową lub całkowitą głuchotę, kiedy podawane są ogólnoustrojowo lub kiedy są stosowane miejscowo na otwarte rany lub uszkodzoną skórę. Efekt ten zależy od dawki i zwiększa się w przypadku niewydolności nerek lub wątroby.

Ciąża i laktacja

Składniki preparatu praktycznie nie wchłaniają się po zastosowaniu miejscowym, jednak ze względu na brak wystarczających danych preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba że będzie to niezbędne, po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Rzadko: miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, obrzęk), podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.

Interakcje

Nie stwierdzono podczas miejscowego stosowania. Preparatu nie stosować jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo w jamie ustnej.

Dawkowanie

Zewnętrznie. W chorobach błony śluzowej jamy ustnej maść stosuje się w postaci okładów lub wcierania (przez 2 min) 3 razy na dobę, przez 4-6 dni. W chorobach przyzębia maść nanosi się 2 do 3 razy na dobę, przez 4-6 dni na przyzębie brzeżne, smarując delikatnie chore miejsca. Maść należy stosować po jedzeniu i piciu, po uprzednim oczyszczeniu jamy ustnej z resztek pokarmowych, najlepiej przez dokładne umycie zębów. Po zastosowaniu maści nie jeść i nie pić przez co najmniej 30 min. Należy unikać połykania śliny po nałożeniu maści.

Reklama

Uwagi

Pharmindex