ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Carident

Spis treści

Reklama

Carident - skład

1 g maści zawiera 100 mg siarczanu framycetyny (co odpowiada 65 000 j.m. framycetyny), 150 mg papainy (co odpowiada 900 000 j.USP) i 80 mg benzoesanu sodu.

Reklama

Carident - działanie

Maść o miejscowym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania na błony śluzowe jamy ustnej i przyzębia. Zawiera framycetynę - antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania. Działa głównie na bakteria Gram-ujemne, słabiej na Gram-dodatnie. Wrażliwe są: Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Brucella, Neisseria, Pasteurella, w mniejszym stopniu działa na promieniowce, krętki, pierwotniaki i niektóre grzyby; nie działa na beztlenowce. Papaina jest mieszaniną enzymów proteolitycznych otrzymywanych z soku mlecznego niedojrzałych owoców melonowca właściwego. Wykazuje właściwości fibrynolityczne, oczyszcza ranę przez rozpuszczenie tkanek martwiczych, skrzepu i ropy, ułatwiając dostęp do ogniska zapalnego. Ponadto niszczy peptydy odpowiedzialne za przekrwienie i obrzęk tkanek. Benzoesan sodu działa bakteriostatycznie na bakterie oporne na działanie framycetyny. Framycetyna i papaina praktycznie nie wchłaniają się przez błonę śluzową jamy ustnej i nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Benzoesan sodu może wchłaniać się przez błonę śluzową jamy ustnej, wówczas ulega szybkiemu unieczynnieniu w wątrobie w wyniku sprzęgania z glicyną i przemiany do kwasu hipurowego wydalanego z moczem.

Reklama

Carident - wskazania

Choroby błony śluzowej jamy ustnej: afty nawracające; nadżerki; owrzodzenia; odleżyny (w tym protetyczne); opryszczka zwykła nawrotowa; zajady kątów ust; postacie nadżerkowe liszaja Wilsona. Choroby przyzębia - powierzchowne i głębokie. Maść jest stosowana jako leczenie uzupełniające podstawową terapię. Pomocniczo w zespole Stevensa-Johnsona.

Reklama

Carident - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Owrzodzenia nowotworowe jamy ustnej. Noworodki i niemowlęta. Dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń (nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu). Nie stosować w czasie jedzenia i picia. Stosowanie u dzieci jest dopuszczalne (nie należy stosować u noworodków i niemowląt oraz u dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń, tj. u dzieci, które nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu).

Reklama

Carident - ostrzeżenia

Należy unikać połykania śliny po nałożeniu maści na błonę śluzową jamy ustnej. Długotrwałe miejscowe stosowanie antybiotyków może doprowadzić do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów niewrażliwych, w tym grzybów. Może się również rozwinąć oporność bakterii na framycetynę. Jeśli rozwija się podrażnienie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. Antybiotyki aminoglikozydowe mogą spowodować nieodwracalną, częściową lub całkowitą głuchotę, kiedy podawane są ogólnoustrojowo lub kiedy są stosowane miejscowo na otwarte rany lub uszkodzoną skórę. Efekt ten zależy od dawki i zwiększa się w przypadku niewydolności nerek lub wątroby.

Reklama

Carident - ciąża

Składniki preparatu praktycznie nie wchłaniają się po zastosowaniu miejscowym, jednak ze względu na brak wystarczających danych preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba że będzie to niezbędne, po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Reklama

Carident - efekty uboczne

Rzadko: miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, obrzęk), podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.

Carident - interakcje

Nie stwierdzono podczas miejscowego stosowania. Preparatu nie stosować jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo w jamie ustnej.

Carident - dawkowanie

Zewnętrznie. W chorobach błony śluzowej jamy ustnej maść stosuje się w postaci okładów lub wcierania (przez 2 min) 3 razy na dobę, przez 4-6 dni. W chorobach przyzębia maść nanosi się 2 do 3 razy na dobę, przez 4-6 dni na przyzębie brzeżne, smarując delikatnie chore miejsca. Maść należy stosować po jedzeniu i piciu, po uprzednim oczyszczeniu jamy ustnej z resztek pokarmowych, najlepiej przez dokładne umycie zębów. Po zastosowaniu maści nie jeść i nie pić przez co najmniej 30 min. Należy unikać połykania śliny po nałożeniu maści.

Carident - uwagi


Podobne leki
Aphtin
Aphtin Aflofarm
Azulan
Azulan Herbapol Warszawa

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!