Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Chloran

Spis treści

Reklama

Chloran - skład

Preparat zawiera 2% lub 5,25% podchloryn sodu.

Reklama

Chloran - działanie

O.Preparat stomatologiczny do płukania kanałów korzeniowych. Chloran 2% i 5,25% działa litycznie w stosunku do martwych i żywych tkanek, rozpuszczając część organiczną warstwy mazistej. Chloran 5,25% rozpuszcza także metaplastyczną tkankę ziarninową, która jest bardzo trudna do usunięcia mechanicznego. Działanie to dotyczy kanału głównego i kanałów bocznych, niedostępnych dla narzędzi. Lityczne właściwości podchlorynu sodu w stosunku do żywych tkanek są silnie zaznaczone przy stężeniu 3%-5,25%. Posiada właściwości czyszczące, działa wybielająco na tkanki twarde zęba.

Reklama

Chloran - wskazania

Z.Preparat w niższych stężeniach (0,5-2%) jest zalecany do przepłukiwania kanałów zębów z zapaleniem miazgi. Preparat w wyższych stężeniach (5,25%) służy do płukania kanałów korzeniowych z resorpcją wewnętrzną.

Reklama

Chloran - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Reklama

Chloran - ostrzeżenia

Podczas płukania kanału korzeniowego nie należy stosować zbyt silnego strumienia płynu, gdyż może to spowodować przedostanie się wyrobu do tkanek okołowierzchołkowych i spowodować ich uszkodzenie, objawiające się bólem, obrzękiem tkanek miękkich lub innymi działaniami niepożądanymi.

Reklama

Chloran - efekty uboczne

Mogą wystąpić przypadki nadwrażliwości na podchloryn sodu. Stężenia podchlorynu sodu > 1% mogą działać toksycznie na ozębną.

Reklama

Chloran - dawkowanie

S.Preparat lub jego roztwór (przygotowany wg instrukcji) należy wprowadzić do kanału korzeniowego przy pomocy strzykawki z igłą ustawioną w taki sposób, aby strumień płynu był skierowany na ścianę kanału lub przy pomocy aparatów dźwiękowych i ultradźwiękowych oraz kątnic endodontycznych, z jednoczesnym opracowywaniem kanału. Z powodu szybkiej inaktywacji podchlorynu sodu spowodowanej kontaktem z substancją organiczną, należy wydłużyć czas przepłukiwania kanału oraz zwiększyć objętość używanego roztworu do około 10 ml, a do płukania zębów wielokorzeniowych odpowiednio więcej. Płukać kanał naprzemiennie z 3% roztworem H2O2.

Chloran - uwagi


Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!