Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Chlorchinaldin

Spis treści

Reklama

Chlorchinaldin - skład

1 g maści zawiera 30 mg chlorochinaldolu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i lanolinę.

Reklama

Chlorchinaldin - działanie

Chemioterapeutyk, pochodna 8-hydroksychinoliny o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Mechanizm działania chlorochinaldolu polega na chelatowaniu jonów metali – głównie żelaza znajdujących się na powierzchni patogennych mikroorganizmów, w wyniku czego następuje ich zniszczenie. Chlorochinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym na bakterie zrodzaju Salmonella, Shigella, Proteus vulgaris, Escherichia coli, jak również na Corynebacterium diphtheriae, Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus. Ponadto działa grzybostatycznie na Candida albicans i pierwotniakobójczo.

Reklama

Chlorchinaldin - wskazania

Miejscowe leczenie ropnych stanów zapalnych skóry pochodzenia bakteryjnego oraz zapalenia błony śluzowej nosa, w zakażeniach drobnoustrojami wrażliwymi na chlorchinaldol.

Reklama

Chlorchinaldin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorchinaldol, jego pochodne (np. kliochinol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Żylakowate owrzodzenia podudzi. I trymestr ciąży. Dzieci w wieku do 12 lat. Nie stosować profilaktycznie lub długotrwale.

Reklama

Chlorchinaldin - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości, objawów neurologicznych i zaburzeń widzenia należy zaprzestać stosowania leku. Chronić oczy i błony śluzowe, z wyjątkiem błony śluzowej nosa, przed kontaktem z lekiem. Ze względu na zawartość lanoliny, może wystąpić miejscowa reakcja alergiczna (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera parahydroksybenzoesanu metylu, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). W przypadku stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami, wystąpienie ogólnych działań niepożądanych chlorochinaldolu, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe jest mało prawdopodobne.

Reklama

Chlorchinaldin - ciąża

Leku nie stosować w I trymestrze ciąży. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania leku w późniejszym okresie ciąży, w każdym przypadku stosowania u kobiet w okresie ciąży należy rozważyć, czy korzyści wynikające z podania preparatu są większe niż możliwe ryzyko dla płodu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania.

Reklama

Chlorchinaldin - efekty uboczne

Mogą wystąpić: przemijające podrażnienie skóry, wysuszenie, zaczerwienienie, uczucie swędzenia lub pieczenia, kontaktowe zapalenie skóry, odczyny uczuleniowe.

Chlorchinaldin - interakcje

Lek stosowany z czwartorzędowymi zasadami amoniowymi, może powodować uczulenia. Nie należy stosować leku jednocześnie z innymi miejscowo stosowanymi preparatami zawierającymi jod lub metale o podobnym mechanizmie działania, gdyż zmniejszają one skuteczność leczenia.

Chlorchinaldin - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Miejsca chorobowo zmienione pokrywać 2-3 razy na dobę cienką warstwą maści i w razie konieczności nakładać opatrunek okluzyjny. Jeśli po kilku dniach stosowania preparatu objawy choroby nie ustąpią, należy zastosować inne leczenie.

Chlorchinaldin - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!