Devipasta

Spis treści

Devipasta - skład

1 g pasty zawiera 450 mg paraformaldehydu i 370 mg lidokainy.

Devipasta - Działanie

Preparat wykazuje działanie dewitalizujące, mumifikuje miazgę i wytwarza linię demarkacyjną na granicy ozębnej. Lidokaina zawarta w preparacie znosi ból po zastosowaniu paraformaldehydu.

Devipasta - wskazania

Bezarsenowa pasta stosowana w endodoncji do dewitalizacji miazgi zębowej w mortalnych metodach leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi.

Devipasta - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paraformaldehyd i lidokainę, jak również na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Możliwość biologicznego leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej wyklucza celowość stosowania preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 4 rż.

Devipasta - ostrzeżenia

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Devipasta - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią ze względu na brak danych o bezpieczeństwie stosowania preparatu.

Devipasta - efekty uboczne

Może wystąpić przemijający ból po zastosowaniu pasty. Rzadko nadwrażliwość na paraformaldehyd.

Devipasta - dawkowanie

Na odkrytą miazgę (w punkcie trepanacyjnym) nałożyć około 2-4 mg pasty (kuleczka o średnicy 1,5-2 mm). Bezpośrednio na pastę położyć kuleczkę waty, a następnie bez ucisku szczelny opatrunek tymczasowy (np. cement szkło-jonomerowy). Wkładka powinna pozostać w zębie 10-14 dni. Po 6-8 dniach następuje martwica miazgi, po dalszych 2-6 dniach następuje mumifikacja miazgi. Preparat należy stosować wyłącznie w przypadku braku możliwości leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej.

Devipasta - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex