} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Devipasta

Spis treści

Reklama

Devipasta - skład

1 g pasty zawiera 450 mg paraformaldehydu i 370 mg lidokainy.

Reklama

Devipasta - działanie

Preparat wykazuje działanie dewitalizujące, mumifikuje miazgę i wytwarza linię demarkacyjną na granicy ozębnej. Lidokaina zawarta w preparacie znosi ból po zastosowaniu paraformaldehydu.

Reklama

Devipasta - wskazania

Bezarsenowa pasta stosowana w endodoncji do dewitalizacji miazgi zębowej w mortalnych metodach leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi.

Reklama

Devipasta - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paraformaldehyd i lidokainę, jak również na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Możliwość biologicznego leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej wyklucza celowość stosowania preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 4 rż.

Reklama

Devipasta - ostrzeżenia

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Reklama

Devipasta - ciąża

Brak wystarczających dowodów dotyczących bezpieczeństwa stosowania bezarsenowych past dewitalizacyjnych, w tym preparatu u kobiet w ciąży, dlatego leku nie należy stosować u kobiet w ciąży. Nie zostało określone bezpieczeństwo stosowania u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Devipasta - efekty uboczne

Może wystąpić przemijający ból po zastosowaniu pasty. Rzadko nadwrażliwość na paraformaldehyd.

Devipasta - dawkowanie

Wykonać trepanację sklepienia komory. Jeśli dno ubytku oddziela gruba warstwa zębiny można wykonać znieczulenie, nawiercanie tkanek będzie wówczas bezbolesne. W przypadku, gdy warstwa ta jest cienka lub zmieniona próchnicowo to odsłonięcia można dokonać bez znieczulenia, ból jest wtedy krótkotrwały. W każdym przypadku wejście do komory powinno być na tyle duże, by wysięk mógł się z niej wydostać, zapewni to, że po założeniu nie wystąpią dolegliwości bólowe. Na odkrytą miazgę (w punkcie trepanacyjnym) nałożyć za pomocą zgłębnika około 2 do 4 mg pasty tj. kuleczkę o średnicy 1,5 do 2 mm, zależnie od wielkości zęba, lekko, bez ucisku. Wprawdzie nie należy obawiać się przedawkowania, to jednak pasta powinna być zakładana na obnażenie w ilości 2 do 4 mg. Bezpośrednio na pastę położyć kuleczkę waty uważając, by nie wtłoczyć środka dewitalizującego do jamy zęba, a następnie bez ucisku założyć szczelny opatrunek tymczasowy, np. z cementu szkło-jonomerowego. Wypełnienie należy nałożyć szczelnie, by zapobiec wypływaniu środka dewitalizującego w kierunku przyzębia brzeżnego. Wkładka powinna pozostać w zębie 10 do 14 dni. Po 6–8 dniach preparat powoduje martwicę miazgi, po dalszych 2–6 dniach następuje mumifikacja miazgi. Preparat można zakładać powtórnie, jeśli miazga nie uległa dewitalizacji, lecz nigdy w obręb kanału korzeniowego. Preparat należy stosować wyłącznie w przypadku braku możliwości leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej.

Devipasta - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Hascosept
Nipas
Tantum Verde – działanie, dawkowanie. Jak stosować?
Parapasta

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!