Znajdź lek

Devisol

Spis treści

Działanie

Metabolit cholekalcyferolu, działający od niego 1,5 raza silniej. Powstaje w wątrobie w wyniku hydroksylacji cholekalcyferolu. Jest metabolizowany w nerkach do kalcytriolu, tj.1,25-dihydroksycholekalcyferolu (aktywnego metabolitu). Kalcyfediol dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (biodostępność 62-77%), osiągając maksymalne stężenie we krwi po 4-8 h. Lek w dużym stopniu wiąże się z białkami osocza. Jest wydalany z żółcią i przez nerki. T0,5 wynosi około 16 dni.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie hipokalcemii, krzywicy i osteomalacji, towarzyszących przewlekłym chorobom wątroby lub występujących jako powikłania długotrwałego leczenia przeciwpadaczkowego i kortykoterapii. Zapobieganie i leczenie osteodystrofii mocznicowej. Idiopatyczna i pooperacyjna niedoczynność przytarczyc. Wybrane przypadki rodzinnej krzywicy hipofosfatemicznej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze. Hiperkalcemia i hiperkalciuria (w tym samoistna oraz idiopatyczna hiperkalcemia niemowląt). Niedoczynność tarczycy i kory nadnerczy. Nadczynność przytarczyc. Kamica nerkowa. Osteodystrofia nerkowa z hiperfosfatemią. Długotrwałe unieruchomienie. Niektóre choroby nowotworowe.