Nowy sklep

już ON-LINE

Źródło

Echinacea-ratiopharm MAX

Działanie

Sok z jeżówki purpurowej działa immunostymulująco (zwiększa ogólną odporność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe).

Wskazania

Preparat przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania profilaktycznego w okresie wzmożonych zachorowań oraz w pierwszych objawach przeziębienia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadwrażliwość na rośliny z rodziny złożonych (Asteracae = Compositae), takie jak np.: rumianek, nagietek, krwawnik, mniszek, arnika. Postępujące choroby układowe, takie jak: gruźlica, białaczka, leukozy, kolagenozy, stwardnienie rozsiane, AIDS, zakażenia wirusem HIV i inne schorzenia autoimmunologiczne, immunosupresja (np. terapia cytostatykami, transplantacja organów lub szpiku kostnego w wywiadzie), skłonność do alergii (pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, astma). Ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatów roślinnych sporządzonych z jeżówki purpurowej, nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 12 rż.

Środki ostrożności

Preparat zawiera sorbitol (1 tabl. zawiera 570 mg sorbitolu, co odpowiada 0,05 jednostki chlebowej). Z tego względu istnieje ryzyko wystąpienia objawów chorobowych u dzieci i dorosłych z wrodzoną nietolerancją fruktozy. Istnieje ryzyko reakcji anafilaktycznej u pacjentów z choroba atopową.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu w tym okresie.

Działania niepożądane

Reakcje nadwrażliwości na preparat (wysypka, pokrzywka, zespół Stevensa-Johnsona, obrzęk Quinckie'go, skurcz oskrzeli, astma i szok anafilaktyczny). U pacjentów atopowych jeżówka może spowodować reakcje alergiczne związane z chorobą autoimmunologiczną. W przypadku stosowania przez okres dłuższy niż 8 tygodni, może wystąpić leukopenia.

Interakcje

Nie stosować z lekami o działaniu immunosupresyjnym, takimi jak: cyklosporyna, metotreksat.

Dawkowanie

Doustnie. Młodzież powyżej 12 lat i dorośli: 1 tabl. 2 razy na dobę. Tabletki można ssać, rozgryzać lub połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody). Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 10 dni.

Uwagi

Pharmindex