Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Endiex

Spis treści

Reklama

Endiex - skład

1 kaps. zawiera 200 mg nifuroksazydu. Preparat zawiera żółcień pomarańczową (E 110) i żółcień chinolinową (E 104).

Reklama

Endiex - działanie

Lek przeciwbiegunkowy. Dojelitowy lek przeciwbakteryjny działający w świetle jelita. Substancja czynna działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie na większość patogenów jelitowych wywołujących ostre biegunki zakaźne (E. coli, Salmonella spp., Shigella spp., Camphylobacter spp., Yersinia enterocolitica oraz in vitro na Vibrio cholerae i nie choleryczne Vibrio). Preparat nie wywiera działania niepożądanego na fizjologiczną florę bakteryjną jelit i nie powoduje jelitowej dysmikrobii. Lek prawie nie wchłania się z przewodu pokarmowego: 99% podanej dawki pozostaje w jelicie i 20% jest wydalane z kałem w postaci niezmienionej.

Endiex - wskazania

Ostra biegunka bakteryjna bez objawów zakażenia ogólnego (biegunka podróżnych, biegunka pokarmowa, zapalenie żołądka i jelit).

Reklama

Endiex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na pochodne nitrofuranu w wywiadzie lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 6 lat. Pacjenci ze znanym niedoborem G-6-PD (ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej).

Reklama

Endiex - ostrzeżenia

Podstawową zasadą podczas leczenia każdej biegunki, niezależnie od wieku pacjenta, jest nawadnianie. W przypadku ciężkiej, długotrwałej biegunki, ciężkich wymiotów lub utraty apetytu, należy rozważyć nawodnienie dożylne. W przypadku biegunki zakaźnej z objawami zakażenia ogólnoustrojowego, należy podać leki przeciwbakteryjne o dobrej dystrybucji układowej. Jeśli biegunka utrzymuje się po 2 lub 3 dniach leczenia, należy zweryfikować stosowane leczenie i rozważyć włączenie doustnego lub dożylnego nawodnienia. W przypadku nasilenia biegunki podczas leczenia, pacjent powinien natychmiast zwrócić się do lekarza. Pacjent powinien zostać poinformowany o konieczności: nawadniania organizmu dużą ilością płynów, słodzonymi lub solonymi napojami, w celu wyrównania utraty płynów wywołanej biegunką (średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę u dorosłego wynosi: 2 l); zachowania ścisłej diety podczas trwania biegunki: z wykluczeniem niektórych produktów spożywczych, zwłaszcza: surowych warzyw, owoców, zielonych warzyw, pikantnych potraw, jak również mrożonej żywności czy napojów; wybierając grillowane mięsa oraz ryż. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości (duszność, wysypka, świąd) należy przerwać leczenie. Podczas leczenia nifuroksazydem nie należy pić alkoholu. Preparat zawiera żółcień pomarańczową i żółcień chinolinową, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Endiex - ciąża

Ze względu na brak wystarczających danych klinicznych pozwalających ocenić, czy nifuroksazyd stosowany w ciąży wywołuje wady wrodzone lub działa szkodliwie na płód, ze względów bezpieczeństwa, zaleca się unikanie stosowania nifuroksazydu w okresie ciąży. Karmienie piersią jest możliwe w przypadku krótkotrwałego stosowania preparatu.

Reklama

Endiex - efekty uboczne

Lek jest dobrze tolerowany. Częstość nieznana: reakcje alergiczne takie jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny. U pacjentów ze stwierdzonym niedoborem G-6-PD istnieje ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej.

Endiex - interakcje

Nie są znane.

Endiex - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 800 mg na dobę podawane w 4 dawkach podzielonych. Dzieci powyżej 6 lat: 600 mg na dobę podawane w 3 dawkach podzielonych. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.

Endiex - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Nifuroksazyd
Zyfurax
Nifuroksazyd Gedeon Richter

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!