Fenspogal

Reklama

Działanie

Lek o właściwościach przeciwzapalnych i rozkurczających oskrzela. Mechanizm działania obejmuje: działanie antagonistyczne na receptory H1 oraz działanie spazmolityczne typu papawerynowego (lub muskulotropowego); działanie przeciwzapalne, będące wynikiem zmniejszonego wydzielania mediatorów procesów zapalnych (cytokin, TNFα, pochodnych kwasu arachidonowego, wolnych rodników). Po podaniu doustnym fenspiryd osiąga maksymalne stężenie w surowicy średnio w ciągu 2,3 ± 2,5 h. T0,5 wynosi ok. 12 h. Lek wydalany jest głównie przez nerki.

Wskazania

Leczenie objawowe (kaszel i odkrztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Leczenie to nie może opóźniać rozpoczęcia leczenia antybiotykami, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fenspiryd lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 2 lat.

Środki ostrożności

Terapia fenspirydem nie zastępuje leczenia antybiotykami. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy; ponadto zawartość sacharozy (2,85 g/5 ml) należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Preparat zawiera glicerol (1g/5ml), który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Lek nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej metody antykoncepcji. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: umiarkowana tachykardia ustępująca po zmniejszeniu dawki, rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk Quinckego, rumień trwały. Częstość nieznana: zaburzenia czynności żołądka i jelit, nudności, bóle w nadbrzuszu, senność.

Interakcje

Nie wykazano interakcji fenspirydu z innymi lekami. Ze względu na przeciwhistaminowe działanie fenspirydu można jednak spodziewać się interakcji z: barbituranami, innymi lekami przeciwhistaminowymi, przeciwbólowymi (w tym opioidowymi), lekami uspokajającymi, inhibitorami MAO, alkoholem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 45-90 ml na dobę. Dzieci powyżej 2 lat: 4 mg/kg mc. na dobę, tj.: dzieci o mc. poniżej 10 kg: 10-20 ml syropu na dobę; dzieci o mc. powyżej 10 kg: 30-60 ml syropu na dobę.

Reklama

Uwagi

Ze względu na działanie przeciwhistaminowe może wystąpić senność, dlatego preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex