Znajdź lek

Flavobil

Działanie

Ginkgoflawonoglikozydy obniżają napięcie mięśniówki naczyń krwionośnych, głównie mózgowych. Efekt ten prawdopodobnie jest związany z uwalnianiem EDRF (śródbłonkowego czynnika rozkurczowego) i PGI2 (prostacykliny) ze śródbłonka naczyń krwionośnych. EDRF odznacza się silnym i krótkotrwałym działaniem rozkurczowym, PGI2 rozszerza naczynia krwionośne i jest najsilniejszym ze znanych inhibitorów agregacji płytek krwi. Ginkgolidy poprawiają elastyczność erytrocytów, ginkgolid B jest również antagonistą PAF (czynnika aktywującego płytki krwi), działa przeciw agregacyjnie na płytki krwi. W wyniku poprawy krążenia mózgowego ekstrakty z liści miłorzębu powodują zwiększenie tolerancji na niedotlenienie tkanek, głównie tkanki mózgowej, hamują starczą redukcję cholinoreceptorów i α-adrenoreceptorów oraz pobieranie choliny w hipokampie, poprawiają pamięć, ułatwiają koncentrację, zwiększają wydolność psychiczną. Ponadto preparat powoduje zmniejszenie uczucia zimna w kończynach, a w chromaniu przestankowym rzadsze występowanie bólu i sztywności mięśni podczas chodzenia. Bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, T0,5 wynosi 2-4 h.

Wskazania

Zaburzenia ukrwienia mózgu (ból i zawroty głowy, szum w uszach, osłabienie pamięci, obniżenie koncentracji). Wspomagająco w zaburzeniu krążenia obwodowego w obrębie kończyn dolnych (chromanie przestankowe, ból kończyn, mrowienie).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Środki ostrożności

Stosowanie preparatów zawierających wyciąg z liści miłorzębu japońskiego może wywołać krwawienia u osób, u których stwierdzono takie skłonności w wywiadzie.

Ciąża i laktacja

Brak badań klinicznych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie należy stosować u kobiet w ciąży. Preparat może być stosowany jedynie wówczas, gdy korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ból głowy.

Interakcje

Nie zaleca się stosowania preparatu z warfaryną. W przypadkach długotrwałego podawania preparatu łącznie z lekami zawierającymi kwas acetylosalicylowy i przy jednoczesnym wystąpieniu urazów, wyjątkowo zaleca się kontrolowanie stanu pacjenta.

Dawkowanie

Doustnie: 1 tabl. 3 razy na dobę po posiłku, popijając niewielką ilością płynu. Poprawa następuje zwykle po około 3-4 tyg. Leczenie powinno trwać 8-12 tyg.

Uwagi

Pharmindex