🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Gynoxin Optima

Spis treści

Reklama

Gynoxin Optima - skład

1 kaps. dopochwowa zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu (E 215) i sodowy parahydroksybenzoesan propylu (E 217).

Reklama

Gynoxin Optima - działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa bezpośrednio na błonę komórkową grzyba, poprzez hamowanie enzymów utleniających, prowadząc do kumulacji nadtlenków i obumarcia komórki grzyba. Działa grzybostatycznie i grzybobójczo na dermatofity (wszystkie z rodzaju Trichophyton, Microsporum) oraz drożdżaki (Candida albicans), dodatkowo hamuje wydzielanie przez nie kwaśnej proteinazy. Działa również przeciwbakteryjnie wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.

Gynoxin Optima - wskazania

Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy.

Reklama

Gynoxin Optima - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Gynoxin Optima - ostrzeżenia

Należy skonsultować się z lekarzem, w przypadku: gdy pacjentka jest w wieku powyżej 60 lat; gdy do zakażenia doszło po raz pierwszy; nawracających objawów (więcej niż 2 zakażenia w ciągu ostatnich 6 miesięcy); gorączki (≥ 38st.C); bólu w dolnej części brzucha, bólu pleców, dyzurii; cuchnących upławów; nudności; nieprawidłowych lub nieregularnych krwawień z pochwy, upławów zabarwionych krwią i (lub) bólu w ramionach; gdy po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa; gdy pacjentka lub jej partner przechodzili kiedykolwiek chorobę przenoszoną drogą płciową; nadwrażliwości na imidazol lub inne leki przeciwgrzybicze do stosowania dopochwowego; ran pochwy i sromu w tym owrzodzeń i pęcherzy; działań niepożądanych, takich jak: świąd, zaczerwienienie, wysypka, które są związane z leczeniem. Kaps. nie należy stosować jednocześnie z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi, środkami plemnikobójczymi, irygatorami dopochwowymi lub innymi preparatami dopochwowymi. W przypadku zakażenia również partnera zaleca się jego równoczesne leczenie. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu i sodowy parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). W przypadku wystąpienia miejscowego podrażnienia lub reakcji uczuleniowej leczenie należy przerwać. Kapsułek nie należy stosować jednocześnie z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi.

Reklama

Gynoxin Optima - ciąża

Fentikonazol w ciąży i okresie karmienia piersią powinien być stosowany pod nadzorem lekarza. Brak jest danych dotyczących wpływu fentikonazolu na płodność u ludzi, jednak badania na zwierzętach nie wykazały żadnego wpływu leku na płodność.

Reklama

Gynoxin Optima - efekty uboczne

Bardzo rzadko: odczuwanie pieczenia sromu i pochwy, rumień, świąd, wysypka. Częstość nieznana: nadwrażliwość w miejscu podania. Długotrwałe stosowanie miejscowe może spowodować nadwrażliwość.

Gynoxin Optima - interakcje

Preparat zawiera tłuszcze oraz oleje, które mogą powodować uszkodzenie mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu. Pacjentkom należy zalecić stosowanie alternatywnych metod antykoncepcji / środków ostrożności podczas stosowania preparatu. Wszelkie miejscowe leczenie dopochwowe może unieczynnić stosowane miejscowo antykoncepcyjne środki plemnikobójcze.

Gynoxin Optima - dawkowanie

Dopochwowo. Dorośli i młodzież w wieku ≥16 lat: 1 kaps. dopochwowa, miękka raz na dobę przez 3 dni. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat (dane nie są dostępne). Sposób podania. Aplikować głęboko do pochwy wieczorem przed snem.

Gynoxin Optima - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Gynalgin - ulotka, skutki uboczne tabletek dopochwowych
Gyno-Femidazol
Gyno-Pevaryl

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!