Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Kalium Polfarmex

Spis treści

Reklama

Kalium Polfarmex - skład

100 ml syropu zawiera 7,82 g jonów potasu w postaci chlorku. Preparat zawiera sacharozę.

Reklama

Kalium Polfarmex - działanie

Potas jest jonem wewnątrzkomórkowym, wpływającym na prawidłowe utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Do stanów niedoboru potasu w organizmie dochodzi w wyniku jego nadmiernej utraty przez przewód pokarmowy (długotrwałe wymioty, biegunka), nerki (niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek, cukrzyca, stosowanie tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów), a także w marskości wątroby, alkoholizmie.

Reklama

Kalium Polfarmex - wskazania

Profilaktyka i leczenie stanów niedoboru potasu.

Reklama

Kalium Polfarmex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (chlorek potasu) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperkaliemia oraz stany chorobowe zwiększające ryzyko hiperkaliemii.

Reklama

Kalium Polfarmex - ostrzeżenia

W trakcie stosowania leku zaleca się kontrole poziomu potasu w osoczu. Lek zawiera 7,6 g sacharozy w 10 ml syropu - należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. Lek zawiera 17,8 mg glikolu propylenowego w 10 ml syropu. Przed podaniem preparatu dziecku w wieku poniżej 4 tygodni należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza gdy dziecko przyjmuje inne leki zawierające glikol propylenowy lub alkohol. Jednoczesne podawanie z innymi substratami dehydrogenazy alkoholowej, takimi jak etanol może powodować ciężkie działania niepożądane u noworodków. Preparat zawiera 3 mg soli kwasu benzoesowego w 10 ml syropu. Sól kwasu benzoesowego może zwiększyć ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tyg. życia). Zwiększona bilirubinemia występująca w następstwie wypierania z albuminy może zwiększać ryzyko żółtaczki u noworodków, która może rozwinąć się w żółtaczkę jąder podkorowych mózgu (złogi niesprzężonej bilirubiny w tkance mózgowej). Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej (E 104) lek może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na 10 ml syropu, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”.

Reklama

Kalium Polfarmex - ciąża

Brak badań na zwierzętach i ludziach, oceniających wpływ leku na płód. Brak doniesień o szkodliwym działaniu w ciąży.

Reklama

Kalium Polfarmex - efekty uboczne

Mogą wystąpić: nudności, wymioty, uczucie dyskomfortu w jamie ustnej.

Kalium Polfarmex - interakcje

Inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery β-adrenergiczne, pętlowe leki moczopędne oszczędzające potas, heparyna nasilają ryzyko hiperkaliemii.

Kalium Polfarmex - dawkowanie

Doustnie. Indywidualnie do stanu chorego. Dorośli: 10 ml syropu 1-4 razy na dobę; nie zaleca się przekraczania dawki 50 ml syropu na dobę. Sposób podania. Dawkę syropu należy rozcieńczyć w 1/2 szklanki wody. Przyjmować w trakcie lub pod koniec posiłku.

Kalium Polfarmex - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Kalium effervescens bezcukrowy
Kalium effervescens
Kalipoz prolongatum
Kalium gluconicum Polfarmex

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!