Kalium Polfarmex

Spis treści

Kalium Polfarmex - Skład

10 ml syropu zawiera 782 mg potasu w postaci chlorku.

Kalium Polfarmex - Działanie

Potas jest jonem wewnątrzkomórkowym, wpływającym na prawidłowe utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Do stanów niedoboru potasu w organizmie dochodzi w wyniku jego nadmiernej utraty przez przewód pokarmowy (długotrwałe wymioty, biegunka), nerki (niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek, cukrzyca, stosowanie tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów), a także w marskości wątroby, alkoholizmie.

Reklama

Kalium Polfarmex - Wskazania

Profilaktyka i leczenie stanów niedoboru potasu.

Kalium Polfarmex - Przeciwskazania

Hiperkaliemia oraz stany chorobowe zwiększające ryzyko hiperkaliemii.

Kalium Polfarmex - Ostrzeżenia

Nie należy stosować preparatu u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy ze względu na zawartość sacharozy.

Kalium Polfarmex - Ciąża

Brak badań na zwierzętach i ludziach, oceniających wpływ leku na płód. Brak doniesień o szkodliwym działaniu w ciąży.

Kalium Polfarmex - Efekty uboczne

Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka. Przy przedawkowaniu może dojść do hiperkaliemii. Zatrucie potasem objawia się parestezjami, osłabieniem, spadkiem ciśnienia tętniczego, niemiarowością pracy serca, blokiem serca, zmianami w zapisie EKG.

Kalium Polfarmex - Interakcje

Inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery β-adrenergiczne, pętlowe leki moczopędne oszczędzające potas, heparyna nasilają ryzyko hiperkaliemii.

Kalium Polfarmex - Dawkowanie

Dorośli: 10 ml syropu 1-4 razy dziennie; nie zaleca się przekraczania dawki 50 ml syropu na dobę. Przyjmować w czasie lub pod koniec posiłku, popijając płynem.

Kalium Polfarmex - Uwagi

Pharmindex