ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Lidoposterin

Spis treści

Reklama

Lidoposterin - skład

1 g maści zawiera 50 mg lidokainy. Preparat zawiera alkohol cetylowy.

Reklama

Lidoposterin - działanie

Preparat miejscowo znieczulający z grupy pochodnych amidowych o umiarkowanie silnym działaniu. Zapobiega wytwarzaniu i przewodzeniu impulsów nerwowych. Mechanizm działania polega na odwracalnym hamowaniu początkowo zwiększonej przepuszczalności dla jonów sodu w komórkach nerwów obwodowych podczas przewodzenia impulsów. Lidokaina w sposób odwracalny zmniejsza miejscową wrażliwość na ból. Po zastosowaniu na skórę lub błonę śluzową lidokaina szybko wchłania się. Działanie zaczyna się w ciągu kilku minut. Procentowe wchłanianie z okolicy odbytu lub odbytnicy wynosi ok. 30-60%.

Reklama

Lidoposterin - wskazania

Zmniejszenie dolegliwości bólowych okolicy odbytu u pacjentów z guzkami krwawniczymi oraz wspomagająco w znieczuleniu przed i po badaniu przez odbyt. Łagodzenie świądu odbytu.

Reklama

Lidoposterin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Lidoposterin - ostrzeżenia

W przypadku zakażeń grzybiczych wymagane jest jednoczesne stosowanie miejscowo działających leków przeciwgrzybiczych. Zastosowanie preparatu na uszkodzoną skórę i (lub) błonę śluzową okolicy odbytu może skutkować wchłonięciem większej ilości lidokainy do krwiobiegu i spowodować niepożądane działania układowe. Preparat zawiera alkohol cetylowy, który może powodować reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Lidoposterin - ciąża

Brak danych dotyczących przenikania lidokainy przez barierę łożyskową i do mleka kobiet karmiących piersią. Nie powinno się stosować preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że istnieją jednoznaczne wskazania.

Reklama

Lidoposterin - efekty uboczne

Bardzo często: świąd, pieczenie (może to być reakcja nadwrażliwości np. alergia kontaktowa). Często: biegunka. Niezbyt często: łagodny ból, zaczerwienienie.

Lidoposterin - interakcje

Brak znanych interakcji.

Lidoposterin - dawkowanie

Wyłącznie do stosowania na skórę i błonę śluzową okolicy odbytu. Ilość stosowanej maści zależy od wielkości leczonego obszaru skóry i błony śluzowej. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 4 g maści (200 mg lidokainy) na jedno podanie. Długość pasma wyciśniętego z tuby wynosi ok. 3,5 cm, co odpowiada 1,6 g maści. Na początku leczenia maść należy stosować 2 do 3 razy na dobę, następnie 2 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 6 dni. W przypadku nawrotu objawów choroby preparat można zastosować ponownie. Sposób podania. Maść należy stosować rano i wieczorem po wypróżnieniu. Maść należy ostrożnie wetrzeć w skórę i błony śluzowe wymagające leczenia. W celu stosowania w kanale odbytu należy posługiwać się aplikatorem dołączonym do opakowania (1 aplikacja - 1,6 g maści). Maść nałożoną na okolicę odbytu można przykryć opatrunkiem z gazy.

Lidoposterin - uwagi


Podobne leki
Procto-Glyvenol

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!