MeteospasmylMeteospasmyl jet lekiem, którego wskazaniami do stosowania są takie dolegliwości, jak: zespół jelita drażliwego czy bolesna uchyłkowatość jelita grubego. Przede wszystkim preparat ten zalecany jest w redukowaniu objawowych stanów skurczowych mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym.

Reklama

Działanie

Alweryna jest spazmolitykiem działającym bezpośrednio na mięśnie gładkie. Sugerowany mechanizm działania polega na blokowaniu kanałów wapniowych w komórkach mięśni gładkich. W porównaniu do papaweryny, alweryna działa skuteczniej i jest mniej toksyczna. W zalecanych dawkach zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu jelitowego, przez co ułatwia ich usuwanie. Alweryna po podaniu doustnym wchłaniania się w niewielkim stopniu i powoli, dodatkowo symetykon spowalnia jej wchłanianie. Symetykon nie wchłaniania się z przewodu pokarmowego. Działanie preparatu po podaniu doustnym utrzymuje się przez 3-4 h.

Wskazania

Leczenie objawowe stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego w zaburzeniach takich, jak: zespół jelita drażliwego, bolesna uchyłkowatość jelita grubego, szczególnie jeśli występują ze wzdęciami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Objawy niedrożności przewodu pokarmowego.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w przypadku objawów mogących sugerować niedrożność przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha o nieznanej etiologii, zatrzymanie gazów i stolca).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Występują rzadko i są przemijające. Może wystąpić: obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs, złe samopoczucie, ból i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, skórne reakcje nadwrażliwości (m.in. pokrzywka). Bardzo rzadko: obrzęk krtani. Donoszono o pojedynczych przypadkach zapalenia wątroby, ustępujących po odstawieniu leku.

Dawkowanie

Doustnie: 1 kaps. 2-3 razy na dobę, przed posiłkiem. Nie zaleca się stosowania u dzieci (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku).

Reklama

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex