Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Meteospasmyl – działanie i dawkowanie. Jak stosować?

Meteospasmyl jet lekiem, którego wskazaniami do stosowania są takie dolegliwości jak: zespół jelita drażliwego czy bolesna uchyłkowatość jelita grubego. Przede wszystkim preparat ten zalecany jest w redukowaniu objawowych stanów skurczowych mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym.
Spis treści

Reklama

Skład leku Meteospasmyl

1 kaps. zawiera 60 mg cytrynianu alweryny i 300 mg symetykonu.

Reklama

Działanie leku Meteospasmyl

Alweryna jest spazmolitykiem działającym bezpośrednio na mięśnie gładkie. Sugerowany mechanizm działania polega na blokowaniu kanałów wapniowych w komórkach mięśni gładkich. W porównaniu do papaweryny, alweryna działa skuteczniej i jest mniej toksyczna.

W zalecanych dawkach zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu jelitowego, przez co ułatwia ich usuwanie. Alweryna po podaniu doustnym wchłaniania się w niewielkim stopniu i powoli, dodatkowo symetykon spowalnia jej wchłanianie. Symetykon nie wchłaniania się z przewodu pokarmowego. Działanie preparatu po podaniu doustnym utrzymuje się przez 3-4 h.

Reklama

Wskazania do stosowania leku Meteospasmyl

Leczenie objawowe stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego w zaburzeniach takich, jak: zespół jelita drażliwego, bolesna uchyłkowatość jelita grubego, szczególnie jeśli występują ze wzdęciami.

Reklama

Przeciwwskazanie do stosowania leku Meteospasmyl

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Objawy niedrożności przewodu pokarmowego.

Reklama

Ostrzeżenia przed zażywaniem leku Meteospasmyl

Należy zachować ostrożność u pacjentów z objawami wskazującymi na niedrożność przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, zatrzymanie gazów i stolca).

U pacjentów otrzymujących leczenie alweryną w skojarzeniu z symetykonem zgłaszano zwiększenie aktywności ALAT (aminotransferazy alaninowej) i AspAT (aminotransferazy asparaginianowej)> 2-krotnie powyżej górnej granicy normy (ULN); może to być związane z równoczesnym zwiększeniem stężenia bilirubiny całkowitej w surowicy.

W razie zwiększenia aktywności aminotransferaz wątrobowych 3-krotnie w stosunku do górnej granicy normy oraz w przypadku żółtaczki, należy przerwać leczenie alweryną w skojarzeniu z symetykonem.

Reklama

Meteospasmyl a ciąża

Lek nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania leku do mleka ludzkiego. Preparat nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Reklama

Efekty uboczne stosowania leku Meteospasmyl

  • Rzadko: spadek ciśnienia tętniczego, złe samopoczucie, suchość w jamie ustnej.
  • Bardzo rzadko: cytolityczne zapalenie wątroby, reakcje typu anafilaktycznego i wstrząs anafilaktyczny, obrzęk krtani.
  • Częstość nieznana: podwyższona aktywność aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej i zwiększone stężenie bilirubiny, obrzęk naczynioruchowy, wysypka skórna, pokrzywka i świąd, zawroty głowy, ból głowy, nudności.

Donoszono o pojedynczych przypadkach zapalenia wątroby, ustępujących po odstawieniu leku.

Dawkowanie leku Meteospasmyl

Doustnie: 1 kaps. 2-3 razy na dobę, przed posiłkiem. Nie zaleca się stosowania u dzieci (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku).

Lek ma niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U niektórych pacjentów obserwowano działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czytaj również

Podobne leki
Bobotic
Espumisan – skład i dawkowanie. Jak działa?
Gastrosil
Spasmolina

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!