Nasivin

Spis treści

Nasivin - Skład

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg lub 0,25 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nasivin - Działanie

Sympatykomimetyk. Zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Podanie preparatu zmniejsza przekrwienie zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wydzielanie, co ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa powoduje również otwarcie i rozszerzenie przewodów wyprowadzających z zatok przynosowych i oczyszcza trąbkę słuchową. Ułatwia to odprowadzenie wydzieliny i wyleczenie infekcji bakteryjnych. Substancja podawana donosowo nie wykazuje działania ogólnoustrojowego. T<sub>0,5</sub> eliminacji oksymetazoliny po podaniu donosowym wynosi 35 h. 2,1% dawki jest wydalane z moczem, a ok. 1,1% z kałem. Działanie preparatu w stężeniu 0,01% i 0,025% występuje w ciągu kilku minut po podaniu i utrzymuje się do 12 h.

Reklama

Nasivin - Wskazania

<u>Nasivin 0,01% krople</u>: w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych jam nosa w przypadkach różnego rodzaju nieżytów nosa, zwłaszcza utrudniających oddychanie i ssanie pokarmu. <u>Nasivin 0,025% krople</u>: ostry nieżyt nosa, naczynioruchowy nieżyt nosa, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie trąbki słuchowej, zapalenie ucha środkowego; w diagnostyce w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej.

Nasivin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, chlorek benzalkoniowy lub na którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Nieżyt nosa wysychający.

Nasivin - Ostrzeżenia

W poniższych przypadkach preparat można stosować jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka: pacjenci przyjmujący inhibitory MAO oraz inne leki, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze krwi; zwiększone ciśnienie śródgałkowe, zwłaszcza jaskra z wąskim kątem przesączania; ciężkie choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze); guz chromochłonny; zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca). Nie należy stosować preparatu Nasivin 0,025% u dzieci w 1. rż.

Nasivin - Ciąża

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat może być stosowany jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, a zalecana dawka nie powinna być zwiększana.

Nasivin - Efekty uboczne

Często: uczucie pieczenia błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej nosa i kichanie (zwłaszcza u wrażliwych pacjentów). Niezbyt często: kołatanie serca, przyspieszona czynność serca (tachykardia) i zwiększenie ciśnienia tętniczego. Rzadko: bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, niepokój. W rzadkich przypadkach po ustaniu działania może wystąpić silne uczucie „zatkania” nosa (przekrwienie reaktywne). Długotrwałe lub częste stosowanie oksymetazoliny, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do polekowego nieżytu nosa. Może on wystąpić już po 5-7 dniach leczenia i jeśli stosowanie leku będzie kontynuowane, doprowadzić do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa i wysychającego nieżytu nosa.

Nasivin - Interakcje

Podczas stosowania preparatu zgodnie z zalecanym dawkowaniem nie wystąpiły interakcje z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi ani z inhibitorami MAO typu tranylcyprominy. Przedawkowanie lub doustne zażycie preparatu, a także stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub inhibitorów MAO jednocześnie lub bezpośrednio przed zastosowaniem preparatu może spowodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.

Nasivin - Dawkowanie

Donosowo. <u>Nasivin 0,01%</u>. <b>Niemowlęta do 4. tyg. życia</b>: 1 kropla do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. <b>Niemowlęta od 5. tyg. życia do ukończenia 1. rż.</b> należy podawać 1-2 krople do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Preparat jest zaopatrzony w pipetę z podziałką, gdzie jedna kreska odpowiada jednej kropli. Można również nałożyć 1 lub 2 krople roztworu na wacik, a następnie przemyć nim nozdrza. <u>Nasivin 0,025%</u>. <b>Dzieci od 1 do 6 lat</b>: 1-2 krople do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. <br />Pojedynczych dawek preparatu nie należy stosować częściej niż 3 razy na dobę. Bez zalecenia lekarza preparat można stosować jedynie przez krótki okres (3-5 dni, nie dłużej niż 7 dni). Należy unikać dłuższego stosowania niż zalecane oraz przedawkowania, szczególnie u dzieci. Dawki większe niż zalecane można stosować jedynie pod kontrolą lekarza.

Nasivin - Uwagi

W przypadku stosowania preparatów zawierających oksymetazolinę przez dłuższy okres lub w dawkach większych niż zalecane nie można wykluczyć wystąpienia objawów ze strony układu krążenia - w takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Pharmindex
<-- popup -->