Nipas

Spis treści

Nipas - Skład

1 tabl. zawiera 32 mg kwasu acetylosalicylowego. Preparat zawiera laktozę i parahydroksybenzoesan propylu.

Nipas - Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Na skutek zahamowania aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego hamuje uwalnianie i biosyntezę prostaglandyn. Zmniejsza agregację płytek krwi poprzez hamowanie syntezy tromboksanu. Po podaniu miejscowym wchłania się szybko. Z białkami osocza wiąże się w 50-80%. T<sub>0,5</sub> wynosi 2-4 h. Wydalanie zachodzi przez nerki w postaci kwasu salicylowego i jego metabolitów: kwasu salicylurowego i glukuronidów.

Reklama

Nipas - Wskazania

W stomatologii: suche zapalenie zębodołu (ASD) oraz przywierzchołkowe i rozlane zapalenie zębodołu, stany po wyłuszczeniu małych zropiałych torbieli, stany po dłutowaniu zębów i uszkodzenie zębodołu po zabiegach.

Nipas - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub salicylany. Skaza krwotoczna. III trymestr ciąży.

Nipas - Ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów przyjmujących środki przeciwzakrzepowe. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy- galaktozy. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu propylu preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Nipas - Ciąża

Ostrożnie stosować w I i II trymestrze ciąży. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Nie zaleca się karmienia piersią podczas długotrwałej kuracji dużymi dawkami kwasu acetylosalicylowego. Krótkotrwałe stosowanie lub pojedyncze dawki Icku nie stanowią zagrożenia dla niemowlęcia karmionego piersią.

Nipas - Interakcje

Salicylany są antagonistami witaminy K i mogą powodować hipoprotrombinemię. Lek w dawkach powyżej 1 g/dobę wypiera z połączeń z białkami podawane jednocześnie leki, zwiększając ich działanie farmakologiczne.

Nipas - Dawkowanie

Tabletka do zębodołu: zazwyczaj 1-3 tabl. jednorazowo. W cięższych przypadkach preparat można stosować wielokrotnie. <u>Sposób podania.</u> Po wstępnym przepłukaniu zębodołu ciepłym 3% roztworem wodorowęglanu sodu lub 0,9% roztworem chlorku sodu, należy umieścić preparat w zębodole, bez uprzedniego łyżeczkowania. Następnie zębodół należy przykryć tamponem na okres 20 min. <u>Czas trwania leczenia.</u> Jednorazowa dawka (1-3 tabl.) powoduje ustąpienie dolegliwości na kilkanaście godzin. Stosowanie preparatu zaleca się do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych i (lub) rozpoczęcia procesu gojenia przez ziarninowanie. Całkowite ustąpienie bólu obserwuje się na ogół po 3 - 4 dniach stosowania, przy codziennie zmienianych opatrunkach.

Nipas - Uwagi

Pharmindex