Nipas

Reklama

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Na skutek zahamowania aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego hamuje uwalnianie i biosyntezę prostaglandyn. Zmniejsza agregację płytek krwi poprzez hamowanie syntezy tromboksanu. Po podaniu miejscowym wchłania się szybko. Z białkami osocza wiąże się w 50-80%. T0,5 wynosi 2-4 h. Wydalanie zachodzi przez nerki w postaci kwasu salicylowego i jego metabolitów: kwasu salicylurowego i glukuronidów.

Wskazania

W stomatologii: suche zapalenie zębodołu (ASD) oraz przywierzchołkowe i rozlane zapalenie zębodołu, stany po wyłuszczeniu małych zropiałych torbieli, stany po dłutowaniu zębów i uszkodzenie zębodołu po zabiegach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub salicylany. Skaza krwotoczna. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów przyjmujących środki przeciwzakrzepowe. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy- galaktozy. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu propylu preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować w I i II trymestrze ciąży. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Nie zaleca się karmienia piersią podczas długotrwałej kuracji dużymi dawkami kwasu acetylosalicylowego. Krótkotrwałe stosowanie lub pojedyncze dawki Icku nie stanowią zagrożenia dla niemowlęcia karmionego piersią.

Interakcje

Salicylany są antagonistami witaminy K i mogą powodować hipoprotrombinemię. Lek w dawkach powyżej 1 g/dobę wypiera z połączeń z białkami podawane jednocześnie leki, zwiększając ich działanie farmakologiczne.

Dawkowanie

Tabletka do zębodołu: zazwyczaj 1-3 tabl. jednorazowo. W cięższych przypadkach preparat można stosować wielokrotnie. Sposób podania. Po wstępnym przepłukaniu zębodołu ciepłym 3% roztworem wodorowęglanu sodu lub 0,9% roztworem chlorku sodu, należy umieścić preparat w zębodole, bez uprzedniego łyżeczkowania. Następnie zębodół należy przykryć tamponem na okres 20 min. Czas trwania leczenia. Jednorazowa dawka (1-3 tabl.) powoduje ustąpienie dolegliwości na kilkanaście godzin. Stosowanie preparatu zaleca się do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych i (lub) rozpoczęcia procesu gojenia przez ziarninowanie. Całkowite ustąpienie bólu obserwuje się na ogół po 3 - 4 dniach stosowania, przy codziennie zmienianych opatrunkach.

Reklama

Uwagi

Pharmindex