ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Opatrunek Hydrocoll

Spis treści

Reklama

Opatrunek Hydrocoll - działanie

Jałowy opatrunek hydrokoloidowy. Szybko wchłania wydzielinę z rany wraz ze znajdującymi się w niej drob­noustrojami i zamyka ją w strukturze żelu. Wysoki potencjał chłonności pozwala na dłuższe pozostawanie opatrunku na  ranie, co wpływa na ekonomiczność jego stosowania. Wydłużone okresy między zmianami opatrunków zapewniają pożądaną stabilizację obszaru rany. Tworzy w ranie idealny wilgotny mi­kroklimat, w szczególności dla fibroblastów, uczestniczących w procesie tworzenia nowej tkanki. Nawet przy niewielkim wysięku nie istnieje niebezpieczeństwo wysycha­nia rany. Zmiany opatrunku są całkowicie bezurazowe i bezbolesne. Warstwa wierzchnia stanowi barierę dla bakterii, brudu i wilgoci, można brać prysznic w nałożonym opatrunku.

Reklama

Opatrunek Hydrocoll - wskazania

Rany z wysiękiem od umiarkowanego do lekkiego, znajdujące się w końco­wym etapie fazy oczyszczania oraz na etapie budowania nowej tkanki.

Reklama

Opatrunek Hydrocoll - przeciwwskazania

Nie należy stosować opatrunku w obszarach występowania odsłoniętych kości, mięśni i ścięgien, na ranach zakażonych klinicznie, w przypadku zakażeń grzybami oraz na ranach oparzeniowych IIIst..

Reklama

Opatrunek Hydrocoll - ostrzeżenia

Każdorazowo przez przystąpieniem do opatrywania ran trudno gojących się konieczna jest dokładna lekarska ocena stanu rany i ustalenie przyczyn zaburzeń w gojeniu się rany. Opatrywanie rany przy pomocy opatrunku nie może zastąpić przyczynowego leczenia zaburzeń gojenia się rany.

Reklama

Opatrunek Hydrocoll - dawkowanie

Formę i wielkość opatrunku należy dobrać odpowiednio do rany. Opatrunek powinien być z każdej strony przynajmniej o centymetr większy niż rana, dla zapewnienia odpowiedniego jego umocowania. Usunąć papier ochronny, nałożyć opatrunek, wymodelować starannie krawędzie i docisnąć. Opatrunek należy zmienić z chwilą wystąpienia wyraźnego przebarwienia opatrunku oraz pojawienia się pęcherza o wielkości równej wielkości rany. W celu zmiany opatrunku, należy unieść opatrunek na brzegach i ostrożnie zdjąć z rany. Na ranie pozostaje hydrokoloidowy żel, którego nie nalezy mylic z ropą. Nie wpływa on negatywnie na gojenie sie rany, a w razie potrzeby można go zmyć. W przypadku ran o dobrym przebiegu procesu gojenia opatrunek można pozostawić na ranie aż do zakończenia procesu gojenia czyli przez okres do 7 dni.

Reklama

Opatrunek Hydrocoll - uwagi

Zawartość jałowa, dopóki opakowanie jednostkowe nie uległo uszkodzeniu.


Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!