ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Piloxidil

Spis treści

Reklama

Piloxidil - skład

1 ml płynu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy i etanol.

Reklama

Piloxidil - działanie

Minoksydyl stosowany miejscowo stymuluje wzrost włosów u mężczyzn i u kobiet z łysieniem typu męskiego (alopecia androgenetica), chociaż indywidualna odpowiedź na działanie minoksydylu jest różna i nieprzewidywalna. Hamuje utratę włosów i pobudza wzrost włosów. Zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów obserwuje się po ok. 8 tyg. stosowania leku, natomiast pierwsze odrosty w postaci cienkich włosków meszkowych występują po upływie 4-5 mies. leczenia. Maksymalny odrost włosów występuje zwykle po ok. roku leczenia. Dokładny mechanizm działania minoksydylu nie jest poznany. Minoksydyl stosowany miejscowo hamuje utratę włosów i pobudza wzrost włosów. Minoksydyl nie wykazuje działania antyandrogenowego. Osobnicza odpowiedź na leczenie minoksydylem może być związana, np. z różnym stopniem transformacji minoksydylu w skórze w jego czynny metabolit, siarczan minoksydylu, lub z różnym stopniem przenikania minoksydylu w głąb skóry. Minoksydyl w niewielkim stopniu jest absorbowany przez skórę do krążenia ogólnoustrojowego. Po zastosowaniu miejscowo 2% roztworu minoksydylu do krwi przenikało 1,4% zastosowanej dawki (zakres 0,3-4,5%), 1,6 - 3,9% dawki wykrywano w moczu a 2,6% dawki pozostawało w skórze po 24 h. W ok. 95% wydalany jest przez nerki, tylko nieznaczna ilość jest wydalana z kałem (1-3%). Po przerwaniu stosowania leku ok. 95% zaabsorbowanego do organizmu minoksydylu jest wydalane w ciągu 4 dni.

Reklama

Piloxidil - wskazania

Leczenie łysienia androgenowego (alopecia adrogenetica) u kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Lek jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej. Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.

Reklama

Piloxidil - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na minoksydyl lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Okres ciąży i karmienia piersią. Choroby skóry głowy, np. nasilone zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczyca, zakażenia owłosionej skóry głowy, skóra z objawami przerwania ciągłości naskórka, poparzona słońcem skóra głowy. Nadciśnienie tętnicze (u pacjentów leczonych i nieleczonych). Stosowanie na świeżo ogoloną skórę głowy. Stosowanie pod opatrunkiem okluzyjnym. Równoczesne stosowanie miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków.

Reklama

Piloxidil - ostrzeżenia

Lek można stosować tylko na zdrową skórę głowy. Nie należy go stosować na inne części ciała. Minoksydyl przenika przez skórę do krwi w bardzo małej ilości, niemniej istnieje ryzyko przeniknięcia do organizmu większej dawki minoksydylu (np. w przypadku zastosowania płynu na uszkodzony naskórek lub niewłaściwego użycia płynu) i ewentualnego wystąpienia ogólnych działań niepożądanych minoksydylu. Należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia i utrzymywania się jednego z objawów: niedociśnienie tętnicze, obrzęki twarzy lub kostek u nóg i rąk, kołatanie serca lub przyspieszona czynność serca, szybki przyrost masy ciała, osłabienie i zawroty głowy lub omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, bóle w klatce piersiowej, barku lub ramieniu, utrzymujące się zaczerwienienie. Pacjenci z chorobami układu krążenia lub arytmią serca przed zastosowaniem preparatu powinni skontaktować się z lekarzem. Niektóre osoby odnotowują zwiększone wypadanie włosów po upływie 2-6 tyg. po rozpoczęciu kuracji. Związane jest to najprawdopodobniej z działaniem minoksydylu, który powoduje skracanie spoczynkowej, telogenowej fazy cyklu włosa i przejście do fazy wzrostu, anagenu. Jeśli zwiększone wypadanie włosów utrzymuje się przez ponad 2 tyg., pacjent powinien przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. Jeżeli w trakcie leczenia nastąpi zranienie skóry lub wystąpi silny rumień po nadmiernym opalaniu się na słońcu, należy przerwać na kilka dni stosowanie preparatu aż do wygojenia się skóry głowy. W przypadku kontaktu z uszkodzonym naskórkiem, oczami lub błoną śluzową, miejsca te należy dokładnie spłukać wodą. U niektórych osób podczas stosowania płynu występowały zmiany zabarwienia i (lub) struktury włosów. Lek zawiera 0,15 ml glikolu propylenowego w każdym 1 ml i może powodować podrażnienie skóry. Przypadkowe połknięcie leku może spowodować wystąpienie ciężkich działań niepożądanych na układ krążenia. Etanol - należy unikać wdychania par rozpylanego leku. Preparat jest łatwopalny; nie wolno go stosować przy otwartym ogniu.

Reklama

Piloxidil - ciąża

Nie należy stosować leku w okresie ciąży (nie określono bezpieczeństwa stosowania minoksydylu u kobiet w ciąży). Zanotowano kilka przypadków urodzeń noworodków z hypertrichozą i wrodzonymi wadami przez kobiety przyjmujące doustnie minoksydyl w okresie ciąży. Ponieważ minoksydyl stosowany doustnie przenika do mleka kobiet karmiących piersią, nie stosować leku w okresie karmienia piersią.

Reklama

Piloxidil - efekty uboczne

Często: bóle głowy, nadmierne owłosienie (poza miejscem aplikacji, w tym w obrębie twarzy kobiet), świąd (w tym wysypka ze świądem w miejscu aplikacji, świąd uogólniony oraz świąd oczu). Niezbyt często: niedociśnienie, duszność, przemijające wypadanie włosów, zmiany koloru i struktury włosów, łuszczenie się skóry (obejmujące w miejscu aplikacji złuszczającą się wysypkę oraz złuszczające zapalenie skóry), wysypka (w tym wysypka w miejscu aplikacji, wysypka krostkowa, grudkowa i uogólniona), trądzik (wysypka trądzikopodobna), zapalenie skóry (obejmujące kontaktowe, w miejscu aplikacji, alergiczne, atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry), suchość skóry (w tym suchość w miejscu aplikacji), obrzęki obwodowe, podrażnienie w miejscu podania (obejmujące podrażnienie skóry), rumień w miejscu aplikacji (w tym rumień i wysypka rumieniowata). Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, ból w klatce piersiowej. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy. Najczęściej występujące działania niepożądane to reakcje miejscowe takie jak podrażnienie oraz swędzenie skóry, które mogą być spowodowane zawartym w leku glikolem propylenowym. Należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi ból w klatce piersiowej, tachykardia, omdlenie, zawroty głowy, nagła utrata masy ciała, obrzęki rąk lub stóp, spadek ciśnienia tętniczego, utrzymujące się zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Piloxidil - interakcje

Interakcje z innymi lekami nie są znane. Nie należy stosować leku jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę głowy, zwłaszcza takimi jak np. kortykosteroidy, retynoidy, ditranol czy wazelina, gdyż mogą one zwiększać przenikanie minoksydylu przez skórę do krwi i spotęgować ryzyko działań niepożądanych. W trakcie stosowania leków obniżających ciśnienie krwi (np. guanetydyny) przed użyciem leku należy zasięgnąć porady lekarza, ze względu na potencjalne ryzyko nadmiernego spadku ciśnienia krwi.

Piloxidil - dawkowanie

Podanie na skórę głowy. Dorośli w wieku 18-65 lat: 1 ml leku należy nanosić kroplami w miejscach wypadania włosów na suchą skórę głowy 2 razy na dobę, mniej więcej co 12 h i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 ml. Lek należy nanosić kroplami za pomocą pompki dozującej - 1 ml płynu uzyskuje się po pięciokrotnym naciśnięciu przycisku pompki. Należy dokładnie umyć ręce po zastosowaniu płynu. Nie stosować preparatu na inne części ciała. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 h po zastosowaniu płynu. Należy zaprzestać leczenia po roku, jeśli nie ma widocznych rezultatów kuracji. Nie stosować u dzieci (u osób w wieku poniżej 18 lat) i u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 rż.) z uwagi na brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych grupach wiekowych.

Piloxidil - uwagi

Nie ma doniesień, aby minoksydyl zaburzał sprawność psychofizyczną. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Loxon
Monobenzone VIS
Propecia
Mirvaso

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!