Piloxidil

Spis treści

Piloxidil - Skład

1 ml preparatu zawiera 20 mg minoksydilu do stosowania miejscowego.

Piloxidil - Działanie

Preparat wykorzystuje miejscowe działanie minoksydilu. Pobudza wzrost włosów w łysieniu typu męskiego u mężczyzn i u kobiet. W łysieniu androgenowym korzystnie wpływa na mieszki włosowe, powodując ich wzrost w wyniku stymulowania syntezy DNA. Poprawa owłosienia może być też związana ze zwiększeniem przepływu krwi przez skórę. Początek zahamowania wypadania włosów obserwuje się po około 2 miesiącach, porost pojawia się po 4 miesiącach, a maksymalny efekt - po około 12 miesiącach systematycznego stosowania preparatu. Po zaprzestaniu leczenia, po kilku miesiącach możliwy jest powrót do stanu wyjściowego. Minoksydil jest pochodną pirymidyny. Zastosowany układowo silnie obniża ciśnienie tętnicze poprzez bezpośredni wpływ na mięśnie gładkie tętniczek i znaczny spadek oporu obwodowego. Powoduje wtórne pobudzenie układu współczulnego, przyspieszenie akcji serca, wzrost pojemności minutowej i rzutu serca, zmniejszenie wrażliwości ściany naczyń na działanie katecholamin. Nie obniża przepływu nerkowego. Charakteryzuje się dużym powinowactwem do ścian naczyń krwionośnych. Metabolizowany w 90% w wątrobie do glukuronianów wydalanych przez nerki.

Reklama

Piloxidil - Wskazania

Profilaktyka i leczenie łysienia. Stosowany w łysieniu typu męskiego u mężczyzn i u kobiet.

Piloxidil - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na minoksydil lub pozostałe składniki preparatu. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią oraz u osób poniżej 18 rż. oraz powyżej 65 rż. Nie stosować preparatu na inne poza głową powierzchnie skóry. w chorobach skóry głowy, np.w nasilonych zmianach w łojotokowym zapaleniu skóry, w łuszczycy, zakażeniach owłosionej skóry głowy, na skórę z objawami przerwania ciągłości naskórka, na poparzoną słońcem skórę głowy.Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym.Na świeżo ogoloną skórę głowy, pod opatrunkiem okluzyjnym, w razie stosowania miejscowo na skórę głowy innych leków. Ostrożnie u osób z chorobą wieńcową lub niedotlenieniem mięśnia sercowego.

Piloxidil - Efekty uboczne

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne: zaczerwienienie, łuszczenie. Nie notowano objawów układowych przy stosowaniu minoksydilu na skórę, wskazane jest jednak kontrolowanie stanu pacjenta pod kątem teoretycznie możliwych działań niepożądanych: nasilenia dolegliwości wieńcowych, tachykardii, obniżenia wartości hematokrytu i stężenia hemoglobiny, zwiększenia stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, zmian w obrazie EKG (spłaszczenie lub odwrócenie załamka T, zmiany w odcinku S-T), pojawienia się płynu w worku osierdziowym, retencji sodu i wody w organizmie, obrzęków, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, obrzmienia piersi.

Piloxidil - Interakcje

Nie stosować łącznie z innymi preparatami aplikowanymi na skórę głowy (kortykosteroidy, retinoidy, nafta) ponieważ może to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Minoksidil może nasilać działanie leków hipotensyjnych (guanetydyna).

Piloxidil - Dawkowanie

1 ml roztworu stosować 2 razy dziennie na skórę głowy w miejscu wyłysienia (lub w miejscu zagrożonym wypadaniem włosów). Preparat rozprowadzić palcami po skórze głowy. Stosować na suchą skórę. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 ml. Produkt leczniczy należy nanosi kroplami za pomoc pompki dozującej - 1 ml płynu uzyskuje się po pięciokrotnym naciśnęiciu przycisku pompki. Należy dokładnie umy rce po zastosowaniu produktu leczniczego. Nie należy stosować produktu leczniczego na inne części ciała. Nie powinno się my włosów i głowy przed upływem 4 godzin po zastosowaniu produktu leczniczego. Należy zaprzestać leczenia po roku, jeżeli nie ma widocznych rezultatów kuracji.

Piloxidil - Uwagi

Nie przekraczać dawki dobowej 2 ml roztworu (bez względu na wielkość leczonej powierzchni).

Pharmindex
<-- popup -->