Znajdź lek

Źródło

Potasu nadmanganianPotasu nadmanganian to środek, który działa bakteriobójczo oraz utleniająco. Należy go stosować miejscowo w celu odkażania ropiejących ran, przemywania skóry, a także owrzodzeń. Poznaj jego właściwości, dawkowanie oraz skutki uboczne. 

 

 

Działanie

Środek o działaniu antyseptycznym i utleniającym.

Wskazania

Przygotowane roztwory wodne stosować zewnętrznie: do przemywania skóry, ropiejących ran i owrzodzeń lub do płukania jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Brak danych.

Środki ostrożności

Silny utleniacz. Przechowywać z dala od substancji łatwopalnych. Chronić oczy. W razie wypicia roztworu nadmanganianiu potasu niezwłocznie wypić mleko.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią nie stosować do płukania gardła, nie ma przeciwwskazań do stosowania na skórę.

Działania niepożądane

Wielokrotne stosowanie w stężeniu wyższym niż zalecane może powodować podrażnienia. Nadmanganian potasu powoduje brązowe zabarwienie skóry, które można usunąć słabym roztworem kwasu szczawiowego.

Dawkowanie

Stosować świeżo przygotowane roztwory wodne o stężeniu od 0,02% do 0,1%. Roztwory o wyższym stężeniu (do 1%) można stosować tylko na skórę. Do przemywania skóry, ropiejących ran i owrzodzeń: w szklance wody rozpuścić nie więcej niż kilkanaście kryształków substancji (roztwór purpurowy). Do płukania jamy ustnej i gardła: w szklance wody rozpuścić nie więcej niż kilka kryształków substancji (roztwór lekko różówy). Nie połykać roztworu.

Uwagi

Pharmindex