ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Propolisan

Spis treści

Reklama

Propolisan - skład

100 g pudru zawiera 3 g ekstraktu propolisu.

Reklama

Propolisan - działanie

Preparat stosowany tradycyjnie, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wykazuje działanie drobnoustrojowe, przeciwzapalne oraz ułatwia gojenie uszkodzeń skóry i błon śluzowych. Działa głównie na gronkowce i paciorkowce ropotwórcze.

Reklama

Propolisan - wskazania

Tradycyjnie w niewielkich uszkodzeniach skóry, stanach zapalnych skóry, oparzeniach I stopnia.

Reklama

Propolisan - przeciwwskazania

Uczulenie na preparaty pochodzenia pszczelego (propolis, miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) lub pochodne kwasu benzoesowego. Nie stosować u osób podatnych na uczulenia, cierpiących na alergiczne choroby skóry i inne choroby o podłożu alergicznym.

Reklama

Propolisan - ostrzeżenia

U osób uczulonych na inne preparaty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) mogą wystąpić wysypka, rumień, obrzęk lub inne objawy uczulenia; należy przerwać stosowanie leku. Przed zastosowaniem leku zalecane jest wykonanie testu uczuleniowego, polegającego na naniesieniu niewielkiej ilości pudru w zgięciu łokciowym. Jeżeli w ciągu 3-24 h wystąpi obrzęk, zaczerwienienie i świąd skóry, nie należy stosować preparatów z wyciągiem propolisu.

Reklama

Propolisan - ciąża

Nie wykonano dobrze kontrolowanych badań preparatu u kobiet w okresie ciąży i karmienia, dlatego nie zaleca się stosowania. Nie stosować u kobiet ze skłonnością do uczuleń.

Reklama

Propolisan - efekty uboczne

Mogą wystąpić: reakcje alergiczne np. w postaci wysypki, rumienia; wstrząs anafilaktyczny. Rzadko: ciężkie objawy niepożądane u osób uczulonych na propolis, objawiające się obrzękiem rąk, stóp, twarzy, warg, jamy ustnej, gardła, trudnością w oddychaniu.

Propolisan - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli, osoby starsze i młodzież powyżej 12 lat: 1-3 razy dziennie zasypując cienką warstwą miejsce dotknięte zmianami chorobowymi. Dzieci w wieku 6-12 lat (stosować ostrożnie i jedynie w uzasadnionych przypadkach): 1-3 razy dziennie zasypując cienką warstwą miejsce dotknięte zmianami chorobowymi. Nie stosować u dzieci poniżej 6 rż. Przed pierwszym zastosowaniem należy zalecić pacjentowi wykonanie testu uczuleniowego.

Propolisan - uwagi

Dotychczas nie stwierdzono wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
ABE
Antidral
Balsolan
Maść rumiankowa

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!