Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

PV Jod

Spis treści

Reklama

PV Jod - skład

1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

Reklama

PV Jod - działanie

Preparat z kompleksowym związkiem jodu. Uwolniony jod działa na bakterie, grzyby i wirusy.

Reklama

PV Jod - wskazania

Zapobieganie oraz leczenie zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, grzybica stóp). Dezynfekcja ran, zwłaszcza powierzchniowych i po zabiegach chirurgicznych oraz oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi. Odkażanie skóry przed zabiegami chirurgicznymi. Odkażanie błon śluzowych jamy ustnej i pochwy.

Reklama

PV Jod - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, jod lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować doustnie; długotrwale. Zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego. Nie stosować na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Pacjenci przewlekle chorzy. Niewydolność nerek. Dzieci w wieku do 2 lat.

Reklama

PV Jod - ostrzeżenia

Preparat przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego. U dzieci powyżej 2 lat, ze względu na przenikanie jodu do organizmu, preparat należy stosować szczególnie ostrożnie. Unikać kontaktu z oczami.

Reklama

PV Jod - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Należy unikać stosowania roztworu w okresie ciąży(jod wchłonięty do organizmu przenika przez barierę łożyskową, co może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu) oraz w okresie karmienia piersią (jod wchłonięty do organizmu przenika do mleka matki, co może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u noworodka). Nie stosować preparatu do odkażania brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Reklama

PV Jod - efekty uboczne

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe). Stosowanie na duże powierzchnie ran i oparzeń (ponad 30%), może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna, hipernatremia oraz zaburzenia czynności nerek. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać leczenie.

PV Jod - interakcje

Roztwór może wchodzić w reakcje zwłaszcza z preparatami zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym oraz z tiosiarczanem sodu. Nie stosować u pacjentów leczonych równocześnie preparatami litu. Nie należy stosować roztworu jednocześnie z innymi preparatami przeznaczonymi do stosowania na skórę.

PV Jod - dawkowanie

Miejscowo. Do przemywania ran i skóry: roztwór stosuje się bez rozcieńczania. Do płukania błony śluzowej jamy ustnej i pochwy: roztwór stosuje się po rozcieńczeniu przegotowaną wodą, w stosunku 1 cz. roztworu : 10 cz. wody. Roztwór zawsze należy sporządzać tuż przed jego zastosowaniem. Nie wolno przechowywać rozcieńczonego roztworu. Stosować raz lub kilka razy na dobę. Nie stosować dłużej niż przez 14 dni.

PV Jod - uwagi

Roztwór może zaburzać wyniki badań gruczołu tarczowego. Jod po wchłonięciu do organizmu może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale. Podczas płukania jamy ustnej należy zachować szczególną ostrożność, aby pomyłkowo nie połknąć roztworu. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Betadine
Braunoderm zabarwiony
Braunol 7,5%, roztwór na skórę
Braunovidon

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!