Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Reumatol

Spis treści

Reklama

Reumatol - skład

1 g maści zawiera 150 mg salicylanu metylu i 100 mg lewomentolu.

Reklama

Reumatol - działanie

Preparat złożony o działaniu przeciwbólowym do stosowania miejscowego. Substancje czynne wykazują działanie przeciwbólowe i rozgrzewające na stawy i ścięgna oraz zmniejszają napięcie mięśniowe powodujące ból. Salicylan metylu łatwo wchłania się z powierzchni skóry i wywołuje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej i uwalnianie prostaglandyn z komórek, przez co działa przeciwzapalnie. Salicylan metylu wchłaniany przez skórę wykazuje działanie przeciwbólowe na mięśnie, ścięgna i stawy. Mentol drażni receptory cieplne i obniża wrażliwość włókien czuciowych przewodzących ból. Podany na skórę wywołuje uczucie chłodu i miejscowego znieczulenia. Wchłanianie salicylanu podanego na skórę zachodzi szybko, około 75% podanej dawki wchłania sie w ciągu 6 h od chwili podania. Szybkość metabolizmu salicylanu metylu do kwasu salicylowego zależy od aktywności skórnej esterazy. Po wchłonięciu przez skórę do krwioobiegu ulega hydrolizie do kwasu salicylowego i sprzęganiu z glicyną. Wchłanianie mentolu po podaniu na skórę jest wolniejsze niż po podaniu doustnym. Pierwsza faza metabolizmu może zachodzić w skórze i jelicie, lecz po wchłonięciu metabolizowany jest głównie w wątrobie do glukuronidów i w tej postaci wydalany jest głównie z moczem.

Reumatol - wskazania

Ból i sztywność mięśni oraz stawów, spowodowane zwyrodniającym zapaleniem stawów, przeciążeniem lub urazem. Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, spowodowany napięciem mięśni.

Reklama

Reumatol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować maści na otwarte rany oraz na podrażnioną skórę.

Reklama

Reumatol - ostrzeżenia

Nie stosować na większą powierzchnię skóry, w postaci okładów, pod opatrunek rozgrzewający. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Osoby z ostrymi schorzeniami nerek przed zastosowaniem powinny zasięgnąć porady. W przypadku wystąpienia duszności lub innych niepokojących objawów, podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 14 dni i stosowanie maści nie przynosi ulgi, należy porozumieć się z lekarzem. Należy unikać kontaktu maści z okiem, błonami śluzowymi, podrażniona skórą. Po każdorazowym nałożeniu maści dokładnie umyć ręce. W razie kontaktu preparatu z błonami śluzowymi lub dostania się maści do oka, należy starannie przemyć dużą ilością ciepłej wody i w razie nie ustąpienia objawów skontaktować się z lekarzem. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Reklama

Reumatol - ciąża

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży i laktacji.

Reklama

Reumatol - efekty uboczne

Rzadko: podrażnienie skóry.

Reumatol - interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Nie należy stosować maści u pacjentów otrzymujących leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, acenokumarol), gdyż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia.

Reumatol - dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę maści nałożyć na bolące miejsca na skórze i wmasować. Stosować 3-4 razy na dobę, w zależności od potrzeby.

Reumatol - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Reklama

Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!