Simet

Spis treści

Simet - skład

1 tabl. do rozgryzania i żucia zawiera 80 mg symetykonu. Preparat zawiera sorbitol i laktozę.

Simet - Działanie

Symetykon jest mieszaniną dimetykonu i dwutlenku krzemu. Mechanizm jego działania polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego na granicy faz, między płynną treścią pokarmową a pęcherzykami gazu, co powoduje ich łączenie się a następnie wydalanie. Symetykon ułatwia usuwanie gazu z przewodu pokarmowego. Nie wykazuje działania drażniącego. Nie wpływa na motorykę przewodu pokarmowego ani na procesy trawienne. Zmniejsza wzdęcia i uczucie pełności w jamie brzusznej poprzez zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się gazów w przewodzie pokarmowym. Po podaniu doustnym nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalany jest w postaci niezmienionej z kałem.

Simet - wskazania

Leczenie objawowe w stanach nadmiernego gromadzenia sie gazów w przewodzie pokarmowym: wzdęcia i uczucie pełności w obrębie jamy brzusznej.

Simet - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Simet - ostrzeżenia

Symetykon może zmniejszać biodostępność jednocześnie zażywanych leków. W przypadku koniecznosci jednoczesnego stosowania preparatu z innymi lekami, należy zachować co najmniej godzinną przerwę. Ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skutecznosci nie zaleca się stosowania leku u dzieci. W trakcie stosowania preparatu nie należy pić napojów gazowanych. Ze względu na zawartość laktozy (zawartość w 1 tabl. wynosi 300 mg) lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Lek zawiera sorbitol (zawartość w 1 tabl. wynosi 357,20 mg) - nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Nie stosować w przypadkach podejrzeń perforacji lub niedrożności przewodu pokarmowego.

Simet - ciąża

Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Nie zaleca się stosowania leku przez kobiety karmiące piersią (brak danych klinicznych dotyczących stosowania).

Simet - efekty uboczne

Preparat jest bardzo dobrze tolerowany. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, objawy dyspeptyczne, wysypka, ból głowy.

Simet - interakcje

Preparat może zmniejszać biodostępność jednocześnie stosowanych leków.

Simet - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zwykle 1 tabl. 4 razy na dobę, między posiłkami, przed snem lub w momencie wystąpienia dolegliwości. Tabletki należy rozgryźć lub żuć. Nie należy ich połykać. Nie należy przekraczać dawki 6 tabl. (480 mg) na dobę.

Simet - uwagi

Pharmindex