Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Sonol

Spis treści

Reklama

Sonol - skład

1 ml preparatu zawiera 21 mg kwasu salicylowego, 21 mg lewomentolu i 2 mg tymolu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Reklama

Sonol - działanie

Preparat łagodzący choroby skóry. Zawarty w preparacie lewomentol posiada właściwości bakteriobójcze, znieczulające i przeciwświądowe. Tymol i kwas salicylowy wzmagają je i zapobiegają namnażaniu się bakterii, potęgują antyseptyczne działanie leku. Tymol posiada właściwości przeciwwirusowe, w tym wykazano jego działanie hamujące na rozwój infekcji wywołanej wirusem opryszczki pospolitej HHV-1 (HSV-1, herpes labialis -opryszczka wargowa). Lek bardzo słabo wchłania się przez nieuszkodzoną skórę. Za wyjątkiem kwasu salicylowego pozostałe składniki leku nie są wchłaniane.

Reklama

Sonol - wskazania

Pomocniczo w leczeniu chorób infekcyjnych skóry.

Reklama

Sonol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na otwarte rany, błony śluzowe i skórę uszkodzoną oraz w przypadku rozległych zmian złuszczających (np. w łuszczycy). Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Reklama

Sonol - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu (utrzymujące się zaczerwienienie skóry) należy przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Ponieważ kwas salicylowy bardzo łatwo wchłania się w przez skórę nie powinien być stosowany na dużych obszarach skóry przez długi czas, szczególnie u dzieci. Tymol podany doustnie wchłania się z jelit i pobudza ruchy robaczkowe. Wydala się przez nerki. Może działać drażniąco na nerki i powodować białkomocz. W ostrych zatruciach występują objawy ze strony przewodu pokarmowego. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.

Reklama

Sonol - ciąża

Nie stosować w okresie ciąży i laktacji, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Reklama

Sonol - efekty uboczne

Częstość nieznana: podrażnienie skóry.

Sonol - interakcje

Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi składniki złuszczające, np. rezorcynol, siarkę, ponieważ może wystąpić podrażnienie skóry. Preparatów zawierających kwas salicylowy nie powinno się stosować razem z preparatami przeciwtrądzikowymi lub zawierającymi czynniki pilingujące (np. rezorcynol, siarkę) ze względu na możliwość podrażnienia skóry.

Sonol - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli, młodzież powyżej 12 lat: stosować początkowo 4-5 razy na dobę, gdy nastąpi poprawa 2-3 razy na dobę. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Miejsca swędzące i wykwity na wargach smarować cienko i równomiernie.

Sonol - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Duofilm
Oilatum Plus
Oilatum
Saliderm Gel

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!