Sonol

Reklama

Działanie

Preparat łagodzący choroby skóry. Zawarty w preparacie mentol posiada właściwości bakteriobójcze, znieczulające i przeciwświądowe. Tymol i kwas salicylowy wzmagają je i zapobiegają namnażaniu się bakterii, potęgują antyseptyczne działanie leku.

Wskazania

Pomocniczo w leczeniu chorób infekcyjnych skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować na otwarte rany, błony śluzowe i skórę uszkodzoną oraz w przypadku rozległych zmian złuszczających (np. w łuszczycy). Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

Należy przerwać stosowanie preparatu w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na składniki preparatu. Preparat nie powinien być stosowany na dużych obszarach skóry przez długi czas, szczególnie u dzieci (kwas salicylowy bardzo łatwo wchłania się w przez skórę). Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie ciąży i laktacji, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: podrażnienie skóry.

Interakcje

Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi składniki złuszczające np. rezorcynę, siarkę (ryzyko podrażnienia skóry). Preparatów zawierających kwas salicylowy nie powinno się stosować razem z preparatami przeciwtrądzikowymi lub zawierającymi czynniki pilingujące (np. rezorcynę, siarkę) ze względu na możliwość podrażnienia skóry.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli, młodzież powyżej 12 lat: miejsca swędzące i wykwity na wargach smarować cienko i równomiernie początkowo 4-5 razy na dobę, a gdy nastąpi poprawa 2-3 razy na dobę. Dzieci poniżej 12 lat: nie stosować.

Reklama

Uwagi

Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej.

Pharmindex