Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tonocalcin

Spis treści

Reklama

Tonocalcin - skład

1 dawka (0,1 ml) zawiera 200 j.m. kalcytoniny łososiowej.

Reklama

Tonocalcin - działanie

Polipeptyd biorący udział w utrzymywaniu homeostazy wapnia. Poprzez wiązanie się z receptorami na osteoklastach i hamowanie ich aktywności, kalcytonina zmniejsza resorpcję kości, zarówno fizjologiczną, jak i patologiczną. W warunkach zwiększonej resorpcji kości zmniejsza również liczbę osteoklastów. Hamując uwalnianie wapnia z kości, jak również zmniejszając wchłanianie zwrotne wapnia w kanalikach nerkowych oraz zwiększając wydalanie wapnia z moczem, obniża stężenie wapnia we krwi. W kanalikach nerkowych zwiększa wydalanie z moczem wapnia, fosforu i sodu, zmniejsza zaś wydalanie hydroksyproliny. Ponadto kalcytonina działa przeciwbólowo poprzez prawdopodobnie bezpośredni wpływ na układ nerwowy oraz zmniejsza wydzielanie żołądkowe i czynność zewnątrzwydzielniczą trzustki. Dzięki większemu powinowactwu do receptorowych miejsc wiązania kalcytonina łososiowa działa dłużej i silniej niż kalcytoniny ssaków. Donosowe podawanie preparatu powoduje zwiększenie gęstości masy kostnej oraz zmniejszenie ryzyka powstania nowych złamań kręgosłupa. Po podaniu donosowym kalcytonina jest szybko wchłaniana do krwiobiegu. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 1 h. Biodostępność wynosi 3-5%. T0,5 w fazie eliminacji wynosi 16-43 min. Wiąże się z białkami w 30-40%. Kalcytonina oraz jej metabolity, powstałe głównie na drodze proteolizy, wydalane są niemal wyłącznie przez nerki. Brak kumulacji leku po wielokrotnym podaniu.

Reklama

Tonocalcin - wskazania

Osteoporoza pomenopauzalna u kobiet, u których nie może być stosowana estrogenowa terapia zastępcza.

Reklama

Tonocalcin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ze względu na ograniczone dane kliniczne, nie należy stosować u dzieci.

Reklama

Tonocalcin - ostrzeżenia

U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadwrażliwości na kalcytoninę należy przed rozpoczęciem leczenia rozważyć wykonanie testów skórnych z zastosowaniem rozcieńczonego, jałowego roztworu zawierającego kalcytoninę łososiową. U pacjentów leżących w łóżku należy w trakcie leczenia często wykonywać badania biochemiczne krwi (parametry czynności nerek, poziom fosfatazy alkalicznej) oraz moczu (wydalanie hydroksyproliny).

Reklama

Tonocalcin - ciąża

Ze względu na brak danych klinicznych nie należy stosować w ciąży. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią z powodu braku danych na temat wydzielania do mleka.

Reklama

Tonocalcin - efekty uboczne

Bardzo często: zapalenie błony śluzowej nosa w tym alergiczne włączając też wysuszenie, obrzęk lub przekrwienie błony śluzowej nosa, podrażnienie lub nieżyt nosa (w tym alergiczny), kichanie; niespecyficzne objawy w obrębie nosa (bolesność, grudkowatość błony śluzowej, nieprzyjemny zapach, podrażnienie, rumień lub otarcie śluzówki). Często: wrzodziejące zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok, krwawienie z nosa, zapalenie gardła (w 80% przypadków objawy o łagodnym charakterze, konieczność odstawienia leku jedynie w 5% przypadków), zawroty i ból głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia smaku, nudności, biegunka, bóle brzucha, bóle mięśni, kości i stawów, obrzęki (twarzy, kończyn, uogólnione), wysypka uogólniona, napadowe zaczerwienienie twarzy, zmęczenie. Niezbyt często: objawy grypopodobne, kaszel, wymioty, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze, reakcje nadwrażliwości (w tym uogólnione odczyny skórne), napadowe zaczerwienienie twarzy, obrzęki (w tym twarzy, kończyn i uogólniony), bóle stawów. Rzadko: świąd. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne i rzekomoanafilaktyczne, w pojedynczych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.

Tonocalcin - interakcje

Jednoczesne stosowanie kalcytoniny i litu może prowadzić do zmniejszenia stężenia litu w osoczu krwi. Może być konieczne dostosowanie dawki litu.

Tonocalcin - dawkowanie

Donosowo: 200 j.m. na dobę, raz do jednego, raz do drugiego otworu nosowego, równocześnie z podawaniem preparatów wapnia i witaminy D w celu zapobiegania postępującej utracie masy kostnej. Leczenie powinno być długotrwałe.

Tonocalcin - uwagi

Jeżeli wystąpią zmęczenie, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia w trakcie stosowania preparatu należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
Calcitonin 100 Jelfa
Miacalcic

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!