Vagothyl

Reklama

Działanie

Chemioterapeutyk o działaniu przeciwbakteryjnym i rzęsistkobójczym. Wywiera także miejscowe działanie hemostatyczne, ściągające i złuszczające. Dzięki silnie kwasowemu charakterowi powoduje szybką koagulację zmienionej chorobowo tkanki, przyspieszając odnowę komórek nabłonka oraz niszczy florę patogenną. Nie wpływa na zdrowe tkanki oraz na fizjologiczną florę pochwy.

Wskazania

Stany zapalne dolnego odcinka dróg rodnych, w tym wywołane zakażeniem rzęsistkiem pochwowym, bakteryjne i grzybicze, nadżerki części pochwowej i kanału szyjki macicy, krwawienia po pobraniu wycinków diagnostycznych, usunięciu polipów, elektroresekcji nadżerek części pochwowej macicy, miejscowe leczenie trudno gojących się ran, w tym owrzodzeń podudzi, miejscowe leczenie guzków krwawnicowych odbytu, szczeliny odbytu, leczenie uzupełniające po zabiegach proktologicznych, hamowanie krwawienia po usunięciu migdałków podniebiennych (tonsillectomia).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na polikrezulen. We wskazaniach ginekologicznych nie należy stosować leku w czasie miesiączki.

Środki ostrożności

W miejscu stosowania leku nie należy stosować jednocześnie innych leków ani mydeł, wywołujących podrażnienia. U pacjentek stosujących lek dopochwowo należy unikać stosunków płciowych przez okres potrzebny do całkowitego wyleczenia chorobowo zmienionego miejsca. Nie wolno połykać leku (możliwość wystąpienia nadżerek przełyku). W przypadku połknięcia, pacjent powinien natychmiast wypić dużą ilość wody i skontaktować się z lekarzem. Unikać kontaktu preparatu z oczami, skórą czy tkaniną - należy je natychmiast przemyć wodą; może być konieczne przeprowadzenie konsultacji okulistycznej. Po zabiegu leczniczym w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, jamę ustną należy dokładnie wypłukać.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych lek należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie laktacji tylko ze ściśle określonych wskazań, po uwzględnieniu wynikającego z leczenia ryzyka dla matki i dziecka. Podczas ciąży - szczególnie w późnym okresie - nie należy wykonywać przyżegania szyjki macicy. Przyżeganie okolic części pochwowej szyjki macicy i części pochwy, znajdujących się w jej pobliżu należy wykonywać ze szczególną ostrożnością i tylko w przypadku ściśle określonych wskazań.

Działania niepożądane

Rzadko: pokrzywka, układowe reakcje alergiczne (np. obrzęk naczynioruchowy, uogólniona pokrzywka) do anafilaksji włącznie, kandydoza pochwy, uczucie dyskomfortu i pieczenia oraz uczucie ciała obcego w pochwie, świąd. Wyjątkowo obserwowano miejscowe podrażnienie i krótkotrwałe pieczenie w początkowym okresie leczenia. Może wywierać szkodliwy wpływ na szkliwo zębów.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z preparatami o odczynie zasadowym może prowadzić do reakcji egzotermicznej, powodującej oparzenie termiczne błon śluzowych.

Dawkowanie

Nadżerki szyjki macicy: po osuszeniu tamponem części pochwy przykładać na nadżerkę przez 1-3 min waciki nasączone nierozcieńczonym preparatem (zabieg powtarzać 2-3 razy w tygodniu). Płukanie pochwy: stosować roztwór otrzymany przez rozcieńczenie 5-15 ml preparatu (1-3 łyżeczek) w 1 l ciepłej wody. Hamowanie krwawień w ginekologii, laryngologii oraz innych wskazaniach chirurgicznych i dermatologicznych: w miejscu krwawienia przykładać na 2-3 min tampon nasączony nierozcieńczonym preparatem przez 2-3 min.

Reklama

Uwagi

Pharmindex